Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te budynki we Wrocławiu zrównano z ziemią lub wysadzono w powietrze. A były przepiękne!

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Kiedyś klasycystyczny bank, jeden z największych w przedwojennym Wrocławiu. Dziś - nowoczesny biurowiec, który po starym obiekcie odziedziczył tylko nazwę. Tak wyglądało kiedyś nasze miasto!Zobacz pozostałe obiekty, które rozebrano lub nawet wysadzono w powietrze >>>>
Kiedyś klasycystyczny bank, jeden z największych w przedwojennym Wrocławiu. Dziś - nowoczesny biurowiec, który po starym obiekcie odziedziczył tylko nazwę. Tak wyglądało kiedyś nasze miasto!Zobacz pozostałe obiekty, które rozebrano lub nawet wysadzono w powietrze >>>>Fotopolska.eu
Za sprawą jednej decyzji w 1945 roku Wrocław niemal w całości legł w gruzach. Sowieci, organizując ofensywę na Berlin w trakcie II wojny światowej, zaatakowali także Wrocław. Z miasta utworzono twierdzę (Festung Breslau), przez co zginęło nawet 90 tys. cywilów, a setki pięknych budynków nigdy nie odzyskało swojego blasku. Poniżej przypominamy niektóre z nich.

Wrocław - miasto Führera

W historycznych źródłach potwierdzają się pogłoski, że przejmujący władzę w przedwojennych Niemczech Adolf Hitler bardzo sympatyzował z Wrocławiem. Nazistowska partia zdobyła tam duże poparcie, a mieszkańcy ochoczo organizowali wiece na cześć NSDAP. W 1938 roku miasto zostało określone mianem "miasta Führera".

Nic dziwnego, że naziści próbowali za wszelką cenę obronić Wrocław. Nasze miasto broniło się przed sowiecką armią dłużej niż Berlin. Efekt to, niestety, tragedia na masową skalę. Kilkadziesiąt tysięcy zabitych cywilów oraz zniszczenie ok. 70 proc. całego miasta. Południowe osiedla miasta zostały niemal zrównane z ziemią - doszło tam do wyburzenia nawet 90 proc. wszystkich kamienic.

Najlepiej obrazującym zmiany w mieście można zobaczyć w okolicach ul. Gajowickiej, gdzie przed wojną dominowały wąskie z uliczki z bogato zdobionymi kamienicami. Dziś nie zostało z tego obrazka praktycznie nic. Wyjątkiem są budynki przy ul. Zaporoskiej i Lwowskiej.

Tego Wrocławia już nie ma, a był przepiękny!

Wiemy już, że Wrocław zapłacił bardzo wysoką cenę za decyzję o utworzeniu z niego twierdzy. Oprócz zniszczeń w wyniku działań wojennych swoje kilka groszy dołożyły również polskie władze. Dolny Śląsk był traktowany początkowo jako ziemie, które wkrótce i tak zostaną oddane Niemcom. Dlatego też nie odbudowywano miasta, ale za to Miejskie Przedsiębiorstwo Rozbiórkowe skutecznie dostarczyło setki milionów cegieł na odbudowę zniszczonej Warszawy.

Jakie piękne budynki zniknęły z mapy miasta? Sprawdź!
W galerii poniżej zamieściliśmy kilka przykładów obiektów, które dziś byłyby perłami w koronie Wrocławia, a ich zdjęcia obiegałyby cały świat mediów społecznościowych.

Co zniknęło z mapy Wrocławia?

  • banki,
  • obiekty kultu religijnego,
  • budynki poczty,
  • cyrk(!),
  • pałace.

Dziś w ich miejscu stoją m.in.:

  • szkoła podstawowa,
  • zielone place,
  • nowoczesne biurowce,
  • obiekty uniwersyteckie.

Część z nich została rozebrana jeszcze w latach 50. i 60. XX wieku.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska