Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te budynki są "Misterami Wrocławia". 50 lat temu wygrywały w prestiżowym konkursie architektonicznym

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Konkurs na "Mistera Wrocławia" był organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i "Słowo Polskie" we współpracy z wrocławskim środowiskiem architektów. Rozpoznasz wszystkie z tych budowli? A może byłeś w środku czy pracujesz w nich?Sprawdź w następnych slajdach >>>>>
Konkurs na "Mistera Wrocławia" był organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i "Słowo Polskie" we współpracy z wrocławskim środowiskiem architektów. Rozpoznasz wszystkie z tych budowli? A może byłeś w środku czy pracujesz w nich?Sprawdź w następnych slajdach >>>>>Fotopolska.eu
Konkurs "Mister Wrocławia" był jednym z najważniejszych wrocławskich konkursów architektonicznych. Organizowany był w latach 1960-1977. Najczęściej wygrywały w nim budynki mieszkalne, których kształt, forma i historia oczarowywały jury. Organizowany był w ramach popularnych i uroczystych obchodów Dni Wrocławia. Może mieszkasz w jednym z nich? Sprawdź "Misterów Wrocławia"!

Najpierw odznaka, a potem konkurs - "Mister Wrocławia"

Konkurs "Mister Wrocławia" jest pomysłem z lat 50. XX wieku. Najpierw jednak Rada Narodowa postanowiła nagradzać "Odznaką Budowniczego Wrocławia". Miała honorować osoby, które swoją pracą przyczyniły się do odbudowy i dalszego rozwoju miasta. Nadawano ją głównie architektom, budowniczym i pracownikom gospodarki komunalnej. Przyznawano ją przez 16 lat, do połowy 1975 roku, kiedy to wprowadzono reformę administracyjną kraju. Otrzymało ją około 11 tysięcy osób oraz kilkadziesiąt przedsiębiorstw, instytucji i organizacji.

Pierwszy konkurs "Mister Wrocławia" ogłoszono w 1961 roku jako "Dom Roku 1960". Laureatem nagrody został wówczas Dom Naukowca na placu Grunwaldzkim. Jakie inne budynki we Wrocławiu otrzymały wyróżnienie? Sprawdź to w naszej galerii!

Konkurs był organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i "Słowo Polskie" we współpracy z wrocławskim środowiskiem architektów.

- Został on wymyślony przez działaczy TMW powodowanych troską o zaleczenie wojennych ran miasta oraz jego kształt estetyczny. Była to też próba rozbudzenia zainteresowania opinii publicznej architekturą i budownictwem, tj. czynnikami kształtującymi oblicze miasta - pisali niegdyś działacze TMW.

Formuła i nazwa zmieniały się przez lata

Kryzys ekonomiczny i niewielka liczba oddawanych do użytku inwestycji zmniejszyła zainteresowanie konkursem. Aż w końcu Klub Budowniczych Wrocławia reaktywował plebiscyt na podobnych zasadach. "Najlepszy Dom Wrocławia" prowadzony był przez kilkanaście lat, natomiast dziś znany jest jako "Piękny Wrocław".

W 2023 roku za najlepszą modernizację obiektu historycznego uznano hotel Herbal, najstarszy zachowany budynek przy ul. Włodkowica. Z kolei wyjątkową nagrodę otrzymało centrum handlowe "Swoja Olimpia" przy ul. Swojczyckiej. Jak mówili podczas wręczenia nagród architekci, to "najładniejszy Lidl w Polsce".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska