Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi DMEA w Berlinie: zyskać mogą nie tylko firmy, ale pacjenci z Dolnego Śląska. Poznaj intrygujące wynalazki i programy

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Robot odczytujący emocje i oceniający wiek emocjonalny.
Robot odczytujący emocje i oceniający wiek emocjonalny. Nadia Szagdaj
Robot, który podaje pacjentom leki w szpitalu lub, który ocenia nastrój i emocje. To tylko niektóre z technologii zaprezentowanych na targach DMEA w Berlinie. Mieliśmy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Przeczytaj relację Gazety Wrocławskiej i zobacz zdjęcia niepowtarzalnych wynalazków.

Przypomnijmy, że na targach zaprezentowały się firmy z Dolnego Śląska, zgromadzone na stoisku promującym cały region - szczególnie jako miejsce przyjazne inwestorom.

- Nasi wystawcy - młodzi przedsiębiorcy z Dolnego Śląska, proponujący nowoczesne rozwiązania informatyczne, mogą tu zawrzeć intratne kontrakty, co w rezultacie pozwoli na rozwój całego województwa - zauważa Małgorzata Calińska-Mayer, radna sejmiku województwa dolnośląskiego, wiceprzewodnicząca komisji polityki społecznej, zdrowia i rodziny. - My także szukamy na DMEA produktów, czy rozwiązań innych wystawców, które moglibyśmy wdrożyć u nas - dodaje.

Targi jako inspiracja

Na targach prezentowało się ponad 500 wystawców z 27 krajów. Odwiedzający zaglądali na stoisko dolnośląskie po przeczytaniu opisów proponowanych produktów.

- Większość wystawców tutaj, ma na koncie bogate doświadczenie i prezentuje systemy informatyczne, które mają już zastosowanie na świecie - nadmienia Aleksander Marek Skorupa, członek komisji polityki społecznej. - Nasi wystawcy to młodzi przedsiębiorcy, którzy maja okazję przedstawić tu swoje start-upy. Sądząc jednak po zainteresowaniu odwiedzających, już jesteśmy konkurencyjni na tle firm pozostałych firm.

- Takie wystawy są dla nas inspiracją - stwierdza Dominik Krzyżanowski, dyrektor departamentu zdrowia w UMWD. - Dzisiejsza medycyna angażuje spory obszar informatyki. Sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi personelu medycznego, ale może stanowić dla niego wsparcie.

Z myślą o usprawnieniu obsługi pacjenta

Prezentowane na targach systemy mają także usprawnić działanie obsługi pacjenta. Ochrona zdrowia związana jest z analizą i przetwarzaniem dużej ilości danych, w tym wrażliwych, co do których ochrony powinny być zastosowane szczególne procedury z zakresie cyberbezpieczeństwa. - Na postawie zaprezentowanych przez naszych wystawców algorytmów, placówka medyczna może chroniąc te dane, usprawnić system rejestracji, przyjmowania pacjentów, diagnozy medycznej i wdrożenia leczenia - mówi Aleksander Skorupa.

Dolny Śląsk jako pierwszy w Polsce zastosował 10 lat temu leczenie pacjentów za pomocą medycyny robotycznej (robot operacyjny Da Vinci). Do końca 2030 roku planuje się przeznaczenie na rozwój tego obszaru medycyny 19 milionów dolarów. - Medycyna robotyczna oparta na algorytmach to polepszenie jakości wykonywanych zabiegów; większa precyzja i co za tym mniejsze ryzyko powikłań. Dzięki temu, że pacjent po operacji szybciej dochodzi do zdrowia, zakup kolejnych robotów jest bardziej korzystny finansowo w perspektywie długotrwałej i kosztownej rekonwalescencji - twierdzi Aleksander Skorupa.

Informacje w czasie rzeczywistym

- Ważnym aspektem tych targów jest poszukiwanie rozwiązań informatycznych w zakresie monitorowania sytuacji finansowo-ekonomicznej naszych podmiotów. Chcielibyśmy wdrożyć także system ostrzegawczy informujący nas w czasie rzeczywistym, że w danym obszarze pojawił się problem, np. z zakresie wykorzystania łóżek szpitalnych, czy płynności finansowej. Taki system oszczędziłby pracownikom szpitala czasochłonnej pracy przy sprawozdaniach.

W Europie i Polsce zmagamy się z niedostateczną ilością pracowników służby zdrowia. Dzięki sztucznej inteligencji i zintegrowanym system informatycznym możemy wzmocnić potencjał kadrowy - Dominik Krzyżanowski. - Widzieliśmy tu na przykład prototyp robota, który podjeżdża do pacjentów w szpitalu i po rozpoznaniu twarzy, podaje im odpowiednie leki. To oszczędność czasu i wsparcie dla personelu medycznego.

Na dolnośląskim stoisku, wystawcy zaprezentowali m.in. takie produkty jak:

  • Bezinwazyjny glukometr stołowy, czyli bezbolesny pomiar glukozy, odbywający się za pomocą wiązki laserowej (GlucoActive)
  • Program szkoleniowy dla seniorów, który pomaga im nauczyć się obsługi inetrnetowych kont, między innymi IKP (Centrum Usług Doradczych "CUD", Małgorzata Peczyńska)
  • Nsflow, program oparty na rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji, wykorzystywany do automatyzacji szkoleń pracowników, np. z branży medycznej (NeuroSYS)
  • Oprogramowanie PathoCam umożliwiające digitalizację całych slajdów patologicznych przy użyciu mikroskopu klienta (Cancer Center)
  • Zaawansowane technologicznie aplikacje i tworzenie zdalne zespołów, a także platformy learningowe (Vstorm)

Zobacz inne stoiska i wynalazki prezentowane na DMEA.

Robot odczytujący emocje i oceniający wiek emocjonalny.

Targi DMEA w Berlinie: zyskać mogą nie tylko firmy, ale pacj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska