Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazamaty, tajemnicze poddasze i mnóstwo krętych schodów. Znasz zakamarki słynnego, wrocławskiego zamku?

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Zamek we wrocławskiej Leśnicy to jeden z najstarszych pałaców na Dolnym Śląsku. Dawniej obronna twierdza otoczona fosą, dziś centrum kultury. Zajrzyj z nami do tajemniczych podziemi i ukrytych zakamarków, do których na co dzień nie ma wstępu.

Zamek w Leśnicy to jeden z najstarszych zamków Dolnego Śląska i zdecydowanie jeden z najpiękniejszych pałaców we Wrocławiu. Otoczony malowniczym parkiem jest dziś centrum spotkań nie tylko mieszkańców Leśnicy, ale i całego Wrocławia. Wybudowany w roku 1132 jako pierwsza siedziba książęca, którą odwiedzili, m.in. Henryk Brodaty z żoną Jadwigą i król czeski i niemiecki – Karol IV. Zamek znajduje się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców.

Historia zamku w Leśnicy

Po śmierci ostatniego przedstawiciela dynastii Piastów wrocławskich, Henryka VI, w 1335 r. dobra leśnickie przeszły do Korony Czeskiej. Król Czech Jan Luksemburski, sprzedał pałac w 1339 r. za 300 praskich groszy mieszczaninowi wrocławskiemu – de Reste. Od tej pory zaczęła się blisko 700. letnia historia zmian właścicieli zamku. W 1459 r. siedzibę spalili wrocławscy mieszczanie z obawy przed możliwością opanowania jej przez husyckiego króla – Jerzego z Podiebradu.

Ostatnim właścicielem zamku był baron, Ludolf von Weltheim-Lottum, którego herb można zobaczyć nad głównym wejściem.

Leśnicki zamek miał zostać zburzony

Pałac nie uległ zniszczeniom w czasie II wojny światowej, natomiast później został doszczętnie zrabowany. W 1950 roku opuszczony budynek zajął Centralny Zarząd Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach i rozpoczął remont, niestety 3 lata później pałac spłonął. Prowadzone śledztwo nie przyniosło rezultatów, a CPMO zrezygnowało z odbudowy.

Zamek w Leśnicy czekają spore zmiany! Będzie remont tarasów i piwnic:

Do urzędu konserwatorskiego wpłynął wniosek o rozbiórkę ruin pałacu. Jednak ówczesny konserwator miejski nie wyraził na to zgody. W 1958 roku zabezpieczono zamek, a rok później architekci Ludwik Grzybacz i Stefan Muller, opracowali projekt odbudowy i adaptacji pałacu na potrzeby domu kultury. W 1962 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków Wrocławia.

Miasto ogłasza przetarg na remont Zamku w Leśnicy

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska