Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital we Wrocławiu przyjmuje tylko nagłe przypadki. Zabiegów planowych nie realizuje. Dlaczego?

Monika Fajge
Monika Fajge
Szpital przy ul. Fieldorfa od tygodni przyjmuje tylko pacjentów w stanach nagłych.
Szpital przy ul. Fieldorfa od tygodni przyjmuje tylko pacjentów w stanach nagłych. Tomasz Hołod / Polska Press
Od sierpnia Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka odwołuje lub przesuwa terminy zabiegów planowych. Pacjentom pozostaje uzbroić się w cierpliwość albo szukać pomocy w innych placówkach. Żeby sytuacja mogła wrócić do normy, potrzeba więcej pieniędzy.

Szpital przy ul. Fieldorfa od tygodni przyjmuje tylko pacjentów w stanach nagłych oraz chorych zakwalifikowanych do zabiegów onkologicznych. Bez zakłóceń działa Dziecięce Centrum Urazowe oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy, przez który w ciągu doby potrafi się przewinąć nawet setka pacjentów.

Tzw. zabiegi planowe jednak odwołuje, bo “nie jest w stanie wykonywać nieograniczonej ilości świadczeń w oderwaniu od ich finansowania”. Krótko mówiąc, ryczałt przyznany szpitalowi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jest niewystarczający.

NFZ twierdzi, że i tak przekazał szpitalowi dużo pieniędzy.

– To jedyny szpital na Dolnym Śląsku, obok Jeleniej Góry, który zgłasza taki problem – mówi Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Szpital im. T. Marciniaka, jeśli chodzi o wartość ryczałtu, jest szpitalem mniej więcej 100-milionowy. W tym roku dostał od nas dodatkowo 30 procent tej kwoty. Mało która placówka dostała taką podwyżkę. Reagujemy i to nie jest nasze ostatnie słowo – dodał.

Dyrektor dolnośląskiego NFZ wyjaśnia, że w przypadku szpitala przy ul. Fieldorfa, kwota nadwykonań nie jest duża, to około 12-14 procent w skali roku. Z danych Funduszu wynika, że aktualny stan wykonania ryczałtu przez Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka wynosi 78,12 proc.

– W zależności od liczby przyjętych w danym roku pacjentów ustalany jest ryczałt dla szpitala na kolejny rok. W przyszłym, szpital im. T. Marciniaka może więc liczyć na więcej pieniędzy. Obecnie być może powinien zastanowić się nad zmianą organizacji ruchu pacjentów. Krótko mówiąc, przekazywaniu chorych do innych szpitali – stwierdził Łukasz Sendecki.

Reaguje Urząd Marszałkowski

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu jest placówką wojewódzką.

– Planujemy spotkanie dotyczące zaistniałej sytuacji z dyrektorem Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu. Będziemy rozmawiać – powiedział nam wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej to wielospecjalistyczny ośrodek medyczny. W szpitalu funkcjonuje 16 oddziałów, które łącznie posiadają 580 łóżek oraz 18 poradni specjalistycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska