Szkoła dla pacjentów i ich rodzin w DCO przy Hirszfelda

Materiał partnera zewnętrznego
Koordynatorką projektu jest dr n. med. mgr piel. Elżbieta Garwacka-Czachor
Koordynatorką projektu jest dr n. med. mgr piel. Elżbieta Garwacka-Czachor
Dolnośląskie Centrum Onkologii prowadzi zajęcia, które są rodzajem wsparcia dla chorych i ich bliskich. Mają pomóc w lepszym zrozumieniu choroby i konieczności stosowania się do zaleceń lekarskich, a co za tym idzie - pozytywnie wpłynąć na efektywność procesu leczenia i zmianę dotychczasowego stylu życia pacjentów.

„Szkoła dla Pacjentów Onkologicznych i ich Rodzin” jest propozycją cykliczną - odbywa się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Zajęcia w formie wykładów i interaktywnych warsztatów organizowane są raz w tygodniu w sali wykładowej na terenie szpitala. Wykłady i warsztaty skierowane są przede wszystkim do aktualnie diagnozowanych i leczonych pacjentów, jak również osób chorujących od lat i ich rodzin, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat chorób nowotworowych.
W zajęciach mogą wziąć udział również zdrowi mieszkańcy Dolnego Śląska, zainteresowani poruszaną problematyką, a szczególnie profilaktyką. Aktualnie trwa kolejna edycja szkoły. Już odbyły się zajęcia w formie warsztatów - „Praktyczne sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami w czasie choroby nowotworowej”. Warsztaty poprowadziły psycholożki z DCO.
Szacuje się, że opieką onkologiczną objętych jest ponad 40 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska, a biorąc pod uwagę wzrost zachorowalności i coraz wyższy wskaźnik 5-letnich przeżyć chorych na nowotwory złośliwe, liczba ta będzie systematycznie wzrastać.
− Choroba nowotworowa stała się chorobą przewlekłą, co powoduje, że osoby nią dotknięte muszą zmierzyć się w ciągu swojego życia z wieloma problemami natury fizycznej i psychicznej. Terapia jest procesem długotrwałym i uciążliwym nie tylko dla chorego, ale także dla jego rodziny −mówi dr n. med. mgr piel. Elżbieta Garwacka-Czachor, koordynatorka projektu.
Pacjenci i ich bliscy stają w obliczu nowej, często niezwykle trudnej dla nich sytuacji. Nie potrafią poradzić sobie z pojawiającymi się problemami, poszukują nie zawsze dostępnej pomocy. Towarzyszące chorobie lęki wynikają z niewiedzy i braku edukacji onkologicznej, a pojawiające się problemy zmuszają do poszukiwania informacji i uczenia się życia z chorobą „na nowo”. Stąd też pomysł na uruchomienie projektu „Szkoła dla Pacjentów Onkologicznych i ich Rodzin”.
W programie szkoły znalazły się dziedziny, które najbardziej interesują naszych pacjentów i ich bliskich. Organizowane są np. warsztaty kulinarne przy współpracy dietetyków zajmujących się dietą nowotworową. Tematem powracającym i wciąż aktualnym są fakty i mity związane z żywieniem w czasie choroby.
Dużym zainteresowaniem cieszą się też wykłady o chemioterapii - pacjenci zwykle mają mnóstwo pytań dotyczących samego procesu leczenia i skutków ubocznych. Dziedziną mniej znaną jest radioterapia, stąd w programie są również zajęcia prowadzone przez specjalistów radioterapii.
Wśród wykładowców szkoły są przede wszystkim specjaliści z Dolnośląskiego Centrum Onkologii: lekarze onkolodzy, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy i dietetycy. Zapraszamy do współpracy także przedstawicieli NFZ, ZUS-u, MOPS-u, PFRON-u, Urzędu Skarbowego oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz pacjentów.

Informacje

Miejsce: DCO przy pl. Hirszfelda 12 - udział bezpłatny, budynek F, piętro II, sala konferencyjna. Zapisy i dodatkowe informacje: dr Elżbieta Garwacka-Czachor, tel. 71/36 89 260 lub e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska