Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szklarska Poręba: Prezes wodociągów potajemnie odstrzelony

Rafał Święcki
Stanisław Dziedzic uważa, że naraził się członkom rady nadzorczej i władzom gmin. Broni go tylko Szklarska Poręba
Stanisław Dziedzic uważa, że naraził się członkom rady nadzorczej i władzom gmin. Broni go tylko Szklarska Poręba Marcin Oliva Soto
Stanisław Dziedzic Karkonoskim Systemem Wodociągów i Kanalizacji kierował przez 10 ostatnich miesięcy. O jego dymisji zdecydowali zasiadający w radzie nadzorczej przedstawiciele wspólników - gmin: Kowary, Podgórzyn i Piechowice. Głos sprzeciwu wyraziła jedynie Szklarska Poręba. Na obradach nie było reprezentanta Mysłakowic.

- Uchwała jest nielegalna. Została podjęta w sposób kumoterski. W połowie października pracę prezesa wszyscy oceniali pozytywnie - mówi Feliks Rosik, reprezentujący Szklarską Porębę.

Prezes KSWiK nie wiedział nawet, że rada będzie głosowała nad jego odwołaniem - takiego punktu nie było w porządku obrad. Pojawił się, gdy Dziedzic opuścił spotkanie, na którym prezentował program działań, który miał spowodować, że ceny wody w przyszłym roku nie uległyby zmianie. Według Grzegorza Sokolińskiego, nowego burmistrza Szklarskiej Poręby, prezes stracił stanowisko, ponieważ zaczął porządkować bałagan, ciął koszty i starał się ukrócić nepotyzm w spółce. Dziedzic przyznaje, że mógł się narazić, bo nie ulegał naciskom. Nie chciał przyjmować do pracy znajomych i członków rodzin gminnych urzędników i niektórych osób z rady nadzorczej. Wnioskował też o zmniejszenie wynagrodzenia dla członków tej rady.

Szklarska Poręba zaskarżyła w jeleniogórskim Sądzie Rejonowym podjętą uchwałę. Wystąpi też do Krajowego Rejestru Sądowego o wstrzymanie wpisu dokonanych w spółce zmian kadrowych. Tymczasowo rządzi nią główna księgowa Danuta Kołodziej. Dziedzic z kolei stara się o przywrócenie na stanowisko w sądzie pracy.

Ryszard Brzozowski, szef rady nadzorczej, uważa, że uchwała jest legalna. - Rozpatrzyliśmy wniosek o rezygnację, którą prezes złożył 9 września - tłumaczy.

Ale Dziedzic zapewnia, że go wycofał.

Według Brzozowskiego w KSWiK najbardziej potrzebny jest teraz spokój i dobry zarząd, który zacznie zmniejszać 5-milionowe zadłużenie spółki. Konkurs na prezesa zostanie ogłoszony 3 grudnia.

Zdaniem Sokolińskiego samorządowa spółka nie wyjdzie szybko na prostą, dopóki w gminach nie skończy się ręczne sterowanie cenami wody. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby płacą za wodę i odbiór ścieków według realnie skalkulowanych cenników. Oddział spółki w Szklarskiej Porębie jako jedyny przynosi zyski. W innych gminach, gdzie rady samorządów próbowały podważać taryfy, spółka ponosiła straty. W tym roku w całej spółce wynoszą one ponad 1 mln zł. Z tego 750 tys. to dług powstały zanim Dziedzic został prezesem.

Wydali 100 mln

Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji powstał kilka lat temu. Gminy założyły wspólną spółkę, by zrealizować bardzo kosztowny projekt budowy nowej sieci wodociągów i kanalizacji. Inwestycje zrealizowano przy wsparciu funduszy unijnych. Wydano na nie ponad 100 mln euro. Samodzielnie niewielkie gminy nie udźwignęłyby tego zadania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska