Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześć paraolimpijskich nadziei Wrocławia (ZOBACZ)

Piotr Janas
Mariusz Tomczyk z trenerem Mariuszem Oliwą
Mariusz Tomczyk z trenerem Mariuszem Oliwą FOT. www.start.wroclaw.pl
Już 7 września startują Letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Weźmie w nich udział sześciu zawodników trenujących na co dzień w Starcie Wrocław. Praktycznie każdy z nich ma szanse na medal.

Największa na świecie impreza dla niepełnosprawnych sportowców tuż za rogiem. Część z liczącej 97 osób reprezentacji Polski jest już w drodze do Rio de Janeiro. Wśród nich dziewięcioosobowa delegacja ze Startu Wrocław, w skład której wchodzi sześciu sportowców i trójka trenerów.

- Tak naprawdę każdy z naszych zawodników ma szansę na medal. Wśród nich są weterani, dla których będą to już czwarte, a nawet piąte igrzyska - jak lekkoatleta Paweł Piotrowski czy ciężarowiec Mariusz Tomczyk - ale i debiutanci, jak pływak Kamil Rzetelski, parakajakarz Jakub Tokarz czy lekkoatletka Lucyna Kornobys - mówi nam Alicja Więch, rzecznik prasowy Startu Wrocław. Srebra z Londynu będzie także bronić Oliwia Jabłońska, dla której są to drugie igrzyska.

Trenerzy związani ze Startem, którzy polecieli do Brazylii, to Mariusz Oliwa - trener kadry w podnoszeniu ciężarów, Wojciech Seidel - trener kadry pływaków oraz fizjoterapeuta Marek Purczyński, który - jak mówi nam pani prezes Startu Wrocław Janina Trzeciak - będzie także pomagał trenerowi Oliwie, gdyż posiada uprawnienia trenerskie.

- Głęboko więrzę, że każdy z naszych zawodników wróci z Rio z medalem na szyi. Poczynając od wiecznie czwartego Mariusz Tomczyka, aż do najmłodszego Kamila Rzetelskiego. Historia Mariusza pokazuje, jak wiele zależy od szczęścia. Jest posiadaczem medali z każdego kruszcu mistrzostw Europy, kilkukrotnym medalistą Pucharu Świata, ale w dorobku bardzo brakuje mu tego olimpijskiego krążka - mówi prezes Janina Trzeciak.

- Nasi zawodnicy mają za sobą bardzo dobre przygotowania i są w czołówkach światowych rankingów. Na swój pierwszy sukces czeka jeszcze tylko najmłodszy z nich - 19-letni Rzetelski (pływanie) - który klasyfikowany jest w swojej kategorii jako nr 8. na świecie - podkreśla pani prezes.

Smak olimpijskiego złota zna za to jego starszy kolega, 31-letni lekkoatleta Paweł Piotrowski. Zawodnik ten uprawia rzut oszczepem, dyskiem i pchnięcie kulą. W każdej z tych konkurencji ma medal olimpijski, ale ten najcenniejszy wywalczył na paraolimpiadzie w Atenach pchając kulą.

Ponadto ma jeszcze dwa srebrne i brązowy medal paraolimpijski, siedem medali mistrzostw Europy (cztery w pchnięciu kulą, jeden w rzucie oszczepem i dwa w rzucie dyskiem) oraz sześć medali mistrzostw świata (trzy w pchnięciu kulką, jeden w rzucie oszczepem i dwa w rzucie dyskiem).

Do ,,kraju kawy” po upragniony medal olimpijski leci 45-letni ciężarowiec Mariusz Tomczyk, dla którego będzie to najprawdopodobniej ostatnia paraolimpiada. Pan Mariusz jest m.in. 22-krotnym indywidualnym mistrzem Polski, ośmiokrotnym medalistą mistrzostw Europy i trzykrotnym medalistą Pucharu Świata.

Przylgnęła do niego łatka wiecznie czwartego, ponieważ dwa razy z rzędu plasował się tuż za podium mistrzostw świata (Korea 2006 i Malezja 2010), a w międzyczasie w 2008 roku zajął najgorsze dla sportowca miejsce na paraolimpiadzie w Pekinie. Trzymajmy kciuki, by tym razem udało się wrócić z krążkiem.

Duże nadzieje związane są także z naszą lekkoatletyczną multimedalistką Lucyną Kornobys, która tak jak Paweł Piotrowski rzuca dyskiem, oraz pcha kulą. W tym roku potwierdziła, iż jest w życiowej formie, zdobywając złoty medal mistrzostw Europy w pchnięciu kulą oraz srebrny w rzucie dyskiem. Nie są to jej pierwsze skalpy na międzynarodowej arenie, więc w Rio powinna włączyć się do walki o podium.

W Brazylii po raz pierwszy rozgrywane będą zawody w parakajakarstwie, co jest bardzo dobrą wiadomością dla Jakuba Tokarza. Zawodnik Startu Wrocław zgromadził już sześć medali mistrzostw świata (5 srebrnych, 1 brązowy), złoty medal Pucharu Świata i cztery medale mistrzostw Europy (3 złote, 1 brązowy). W tym roku chce powiększyć swój dorobek o medal olimpijski i ma na to bardzo duże szanse.

No i młodzi - 19-letnia pływaczka Oliwia Jabłońska to jedno z objawień sportu paraolimpijskiego w ostatnich latach. Na paraolimpiadzie zadebiutowała w Londynie mając 15 lat i od razu zdobyła srebrny medal na 100 metrów stylem motylkowym. Łącznie może się pochwalić 13 medalami z międzynarodowych imprez.

Tego dorobku na razie może pozazdrościć koleżance inny pływak Startu Kamil Rzetelski, ale on dopiero od kilku miesięcy rywalizuje na międzynarodowych zawodach. Ma za to na koncie wiele medali mistrzostw Polski i kilka rekordów w kraju.

Pierwsza paraolimpiada w Telewizji Polskiej
Rozgrywane w dniach 7-18 września igrzyska paraolimpijskie po raz pierwszy będą transmitowane na żywo w Telewizji Polskiej. Plan zakłada codzienne, kilkugodzinne transmisje na antenach TVP Sport, TVP1, TVP2, TVP Regionalna oraz na stronie sport.tvp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska