Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szermierz po dużym remoncie! Najstarsza fontanna we Wrocławiu wygląda jak nowa! Zobacz zdjęcia i film

Wideo
od 16 lat
Zakończył się remont najstarszej fontanny we Wrocławiu. Słynny Szermierz z pl. Uniwersyteckiego w końcu odzyskał swoją szpadę, jego niecka została uszczelniona, a ubytki w kamieniu uzupełnione oryginalnym marmurem z Salzburgu. Uroczyste otwarcie fontanny nastąpiło 20 czerwca, przy udziale najlepszych florecistów w kraju.

Spis treści

Przeciekająca niecka i dziurawy cokół Szermierza to przeszłość. Naprawa wymagała prawie tony marmuru

Prace przy odnowieniu fontanny Szermierz przy Uniwersytecie Wrocławskim trwały od lutego. Do odnowienia wykorzystano około 700 kilogramów marmuru. Budulec pochodził z Salzburgu w Austrii: dokładnie tego samego kamieniołomu, z którego czerpano materiał przy budowie fontanny w 1904 r. Powstała według projektu Hugo Lederera.

Co ciekawe, kamieniołom specjalnie wznowił prace, aby wydobyć skałę. Marmurem odnowiono posadzki i zrekonstruowano stopnie schodów na podmurówce. Zostały także uzupełnione wykruszenia w cokole fontanny, gdzie są splecione ze sobą siedzące nimfy.

- Były usuwane również odpryski i wykruszenia, pochodzące jeszcze z czasów oblężenia Festung Breslau. Widniały one na czaszy fontanny, czyli części, gdzie znajdują się głowy z których wypływa woda – opisuje Ewa Mazur z biura prasowego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Koszt remontu wyniósł ponad 422 tys. zł brutto. Wykonawcą była spółka Katanga.

Proces rekonstrukcji nie był łatwy i wymagał precyzji

- Proces rekonstrukcji uszkodzeń, spękań i odprysków w części schodów, na cokole i czaszy był czasochłonny i wymagał ogromnej precyzji. A uzupełnienia bądź naprawy oryginalnym materiałem wymagało aż 47 miejsc. Marmur z którego wybudowano fontannę jest bardzo niejednorodny kolorystycznie, to wiele odcieni różu i dobranie odpowiedniego koloru wymagało zastosowania aż 9 pigmentów. Nałożenie pielęgnacyjnego wosku mikrosyntetycznego na wszystkie marmurowe elementy zajęło nam ponad dwa tygodnie – opowiada Barbara Wiśniewska, konserwator z firmy Katanga, która prowadziła remont obiektu.

Prace remontowe były prowadzone w znacznym stopniu pod posadzką placu. Oprócz ubytków, w kamieniu należało usunąć przyczyny nieszczelności niecki, co było głównym powodem inwestycji. Zrezygnowano z zapowiadanego oświetlenia LED fontanny, ponieważ konserwator zabytków oznajmił, że nie ma potrzeby na dodatkową iluminację w tym miejscu – oświetlony jest bowiem pl. Uniwersytecki oraz sam budynek Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uroczyste zakończenie remontu. Fontannę odsłonili floreciści

Uroczystego odsłonięcia nowej fontanny dokonali młodzi floreciści z Szermierczej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 85, którzy w dniu otwarcia na tle zabytku stoczyli ze sobą widowiskowe pojedynki. Widzowie mogli podziwiać także pokazowy pojedynek aktualnych drużynowych mistrzów Polski Seniorów: Leszka Rajskiego i Maxima Tarasiewicza.

Sama figura Szermierza otrzymała z powrotem swoją szpadę. Wcześniej jej nie posiadała, ponieważ fontanna nie działała i był to łatwy łup dla złodziei i wandali. Tutaj należy wspomnieć, że szpada jest bezwartościowa. Składa się ze stopu aluminium z małowartościowymi metalami. Nie jest to też oryginalna broń figury, bo ta zaginęła w trakcie II wojny światowej. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, który nadzorował remont, stworzył na razie 10 replik szpady.

Jedną z nich na pamiątkę dzisiejszego wydarzenia otrzymał Uniwersytet Wrocławski. Szpada została wręczona dla rektora prof. dr hab. Roberta Olkiewicza oraz prorektora prof. Patrycji Matusz z rąk wrocławianina Leszka Rajskiego, który jest aktualnym mistrzem Polski Seniorów we florecie indywidualnym i drużynowym, a także wielokrotnym mistrzem Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska