Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia w aptece, bezpłatna mammografia dla większej liczby kobiet, nowości w receptach. Zmiany dla pacjentów od 1 listopada

Alina Gierak
Alina Gierak
Farmaceuci podkreślają, że dla pacjentów szczepienia w aptece, to wygodna forma, zachęcająca do przyjęcia szczepionki osoby, którym brak czasu na wizytę w przychodni.
Farmaceuci podkreślają, że dla pacjentów szczepienia w aptece, to wygodna forma, zachęcająca do przyjęcia szczepionki osoby, którym brak czasu na wizytę w przychodni. Pixaby
1 listopada 2023 r. wejdą w życie nowe zasady realizacji recept. Będą szczególnie istotne dla osób, które przyjmują leki na stałe. Zaczną bowiem obowiązywać ograniczenia w wydawanych lekach. To niejedyne zmiany ważne dla pacjentów. O sczzegółach przeczytajcie poniżej.

Spis treści

Od 1 listopada 2023 roku zaczną obowiązywać nowe zasady ważne dla pacjentów. Chodzi m.in. o recepty, szczepienia przeciwko grypie i limity wieku bezpłatnej mammografii dla kobiet.

Recepty - zmiana terminów ważności

Recepta roczna nie została zlikwidowana. Lekarz wciąż może przepisać lek na 365 dni. Nowelizacja ustawy refundacyjnej wprowadza jednak nową zasadę: jednorazowo pacjent może wykupić lek tylko na 120 dni, czyli - w przybliżeniu - na 4 miesiące.

Jeżeli ktoś w tym czasie nie wykupi leków, będzie musiał się postarać u lekarza o nową receptę. Kolejna realizacja może nastąpić po trzech czwartych tego okresu, czyli po 90 dniach.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zmiany będą dotyczyć nie tylko nowych recept wypisanych od 1 listopada, ale także wystawionych przed tą datą.

Nowe zasady są ważne dla pacjentów, którzy przyjmują leki na stałe. Teraz takie osoby będą mogły zrobić zapas leków tylko na cztery miesiące.

Szczepienia w aptece

Szczepienia w aptece są możliwe od czasu pandemii koronowirusa. I zostaną z nami na stałe. Od 1 listopada farmaceuci będą mogli szczepić nas również przeciwko grypie i pneumokokom.

Sezon infekcyjny już się zaczyna, a ułatwienie szczepień przez wprowadzenie realizacji ich w aptekach, może wiele osób zachęcić do tej formy uodparniania. Sieć aptek jest bowiem o wiele większa niż punktów szczepień przy szpitalach lub przychodniach.

Farmaceuta może zakwalifikować pacjenta do szczepienia przeciw grypie w aptecznym punkcie szczepień i podać szczepionkę.

Darmowe szczepionki przeciwko grypie przysługują osobom, które ukończyły 65 lat oraz dzieciom i nastolatkom do 18. roku życia a także kobietom w ciąży.

Zanim wejdą w życie przepisy dające podstawę do zawierania i rozliczania przez Narodowy Fundusz Zdrowia umów z podmiotami prowadzącymi apteki na realizację zalecanych szczepień ochronnych, finansowanych ze środków publicznych, za szczepienie w aptece trzeba zapłacić około 30 zł. Za darmo szczepienia są wykonywane w przychodniach.

Mammografia dla kobiet

Od 1 listopada więcej kobiet będzie mogło skorzystać z bezpłatnej mammografii. Obecnie NFZ na takie badania zaprasza panie w wieku 50-69 lat. Od 1 listopada z tej oferty będą mogły skorzystać kobiety od 45. do 74. roku życia. Jest jeden warunek do spełnienia: brak wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat z NFZ.

Czytaj także:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska