Szachy: Gruzin wygrał we Wrocławiu

Polonia Wrocław
104 zawodników wzięło udział XXI Memoriale A. Anderssena
104 zawodników wzięło udział XXI Memoriale A. Anderssena Fot. Polonia Wrocław
Gruzin David Arutinian wygrał rozgrywany w stolicy Dolnego Śląska XXI Memoriał Adolfa Anderssena. Turniej szachów szybkich na starcie zgromadził aż 104 szachistów z różnych krajów. Najlepszy z Polaków był pochodzący z Jeleniej Góry Paweł Jaracz. Dziś rusza ostatnia z dużych imprez tegorocznego Festiwalu - VII Międzynarodowy Turniej Polonii Wrocław, który potrwa do 10 lipca.

Faworytami XXI Memoriał Adolfa Anderssena obok Polaka Michała Krasenkowa należeli zawodnicy ze wschodu Europy. Po pierwszym dniu wyłoniono finałową ósemkę graczy, która w niedzielę grała systemem pucharowym.

W ćwierćfinale znalazło się czterech Polaków i czterech zawodników z zagranicy. Najlepiej radzili sobie Białorusin Sergey Kasparow i Arutinian, którzy ostatecznie zmierzyli się w finale. Po dwóch remisach w partiach szachów szybkich o wygranej rozstrzygnęła dopiero dogrywka w formie partii blitza, czyli szachów błyskawicznych, w której lepszy okazał się Gruzin. Trzecie miejsce zajął Jaracz, który pokonał Litwina Malisauskasa. Piąty był arcymistrz Krasenkow.

W klasyfikacji kobiet wygrała wielokrotna reprezentantka Polski Karina Szczepkowska-Horowska przed Polonistką Anną Iwanow i Katarzyną Tomą. Wśród juniorów najlepszy był Daniel Sadzikowski, który wyprzedził wrocławian: Oskara Wieczorka i Komila Khamidova. Klasyfikację juniorek wygrała Angelika Dziodzio, wśród seniorów zwyciężył znany trener Mikhail Kislov, a w zmaganiach osób niepełnosprawnych najlepszy był Filip Cukrowski.

Równocześnie do rywalizacji najlepszych w niedzielę rozegrano turniej pocieszenia dla zawodników, którzy nie zakwalifikowali się do czołowej ósemki turnieju. W nim dominowali Polacy, a dwa czołowe miejsca zajęli wrocławscy mistrzowie międzynarodowi: Jakub Żeberski i Piotr Dobrowolski. Trzeci był arcymistrz Łukasz Cyborowski.

Dziś rusza VII Międzynarodowy Turniej Polonii Wrocław. Wystartują także finaliści Memoriału Anderssena: Arutinian i Kasparow. Zmagania odbędą się w sali gry Klubu Szachowego Polonia Wrocław przy ul. Wita Stwosza 37-38. O g. 15.30 odbędzie się symultana szachowa, a o g. 17.30 rusza turniej szachów Fischera (wpisowe 5 zł). Więcej na stronie organizatora