Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Papieru. Darmowy wstęp i mnóstwo atrakcji

Marzenia Gołębiowska
Muzeum Papiernictwa
Muzeum Papiernictwa Dariusz Gdesz / Polska Press
Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji. Zamiast siedzieć przed telewizorem, warto pozwiedzać. Tym bardziej, że wstęp jest darmowy. Święto Papieru rozpoczyna się dziś i potrwa cały weekend.

Swojego rodzaju kulminacją podstawowej działalności Muzeum Papiernictwa jest Święto Papieru.

- To nasza największa, dwudniowa impreza, organizowana corocznie od 2001 r. w ostatni lipcowy weekend - mówi Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Uczestnictwo, jak i zwiedzanie w tym czasie są bezpłatne.

Tegoroczna impreza odbywać się będzie już podczas nadchodzącego weekendu. Zarówno w piątek, jak i sobotę na uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji. Muzeum czynne będzie od 10.00 do 18.00.

Festyn ma na celu upowszechnianie wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji i kultury oraz roli we współczesnym świecie. Impreza promuje młyn papierniczy, twórców wyrobów regionalnych oraz popularyzuje turystykę aktywną.

Założeniem Święta Papieru jest zapewnienie odwiedzającym czynnego uczestnictwa w warsztatach i możliwość zabrania ze sobą efektów swojej pracy. Układ stanowisk pomyślany jest tak, aby odwiedzający rozpoczęli od poznania materiałów i surowców papierniczych, a następnie przeszli drogę wytwarzania papieru (własnoręczne czerpanie papieru), badania jego cech i właściwości (zabytkowa aparatura metrologiczna), poznali techniki druku (wklęsły i wypukły), oraz sposoby tradycyjnego zdobienia arkuszy papieru (marmurkowanie, shibori, batik). Do tego dochodzą liczne konkursy z cennymi nagrodami - i te zręcznościowe (jak rzut do celu rolką papieru toaletowego), i te związane z podstawową wiedzą o papierze i Muzeum Papiernictwa. Dopełnieniem atrakcji są stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi niezwiązanymi z papierem. Corocznie podczas święta otwierane są także wystawy sztuki papieru (zdjęcia).

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju to nie tylko eksponaty i opisy. Nie oczekuj przysłowiowej muzealnej ciszy. Tu się dużo dzieje!

Papiernicy - tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki - zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz.

Zwiedzając muzeum na żywo zobaczysz więc, jak wytwarza się papier metodą znaną od średniowiecza. Co więcej - uczestnicząc w warsztatach, samodzielnie wyczerpiesz swoją kartkę, którą zabierzesz na pamiątkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska