Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości na słodko. Rogale marcinowe i wypieki patriotyczne z Wrocławia

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
W najstarszej cukierni we Wrocławiu - Łomżance, od 10 lat wypiekane są rogale marcinowe. W ofercie na 11 listopada jest sporo patriotycznych wypieków
W najstarszej cukierni we Wrocławiu - Łomżance, od 10 lat wypiekane są rogale marcinowe. W ofercie na 11 listopada jest sporo patriotycznych wypieków Remigiusz Biały / Polska Press
Rogale świętomarcińskie to przysmak, który od kilku lat podbija całą Polskę. Szczególnie smakuje 11 listopada, w Święto Niepodległości i dzień św. Marcina. Choć to przysmak z Wielkopolski, bardzo popularny jest dziś także we Wrocławiu, gdzie wypiekają go m.in. w najstarszej w mieście cukierni – Łomżance.

Rogale świętomarcińskie to specjał wielkopolski, który przebojem skradł serca Polaków. Przygotowywane są 11 listopada, na dzień imienin Marcina. Stąd też nazwa.

Rogale marcinowe po wrocławsku

- To już 10 lat, jak z okazji Święta Niepodległości przyrządzamy rogale marcinowe. Wizyta w Poznaniu zainspirowała nas i zaczęliśmy robić ten przysmak we Wrocławiu. Spodobało nam się, jak w Wielkopolsce obchodzą 11 listopada, czyli na słodko – mówi Paweł Wojczyński, cukiernik i współwłaściciel cukierni Łomżanka.

Podstawą rogala marcinowego jest nadzienie z białego maku, który nie jest popularnym składnikiem wypieków na co dzień. Do nadzienia dodaje się też: miód, bakalie i… margarynę. Choć dziś wiele cukierni zastępuje ją masłem, tak jak wrocławska Łomżanka. Nadzienie zawija się w ciasto półfrancuskie.

Święto Niepodległości na słodko

Rogale z białym makiem stały się ogólnopolskim przysmakiem, ale wrocławscy cukiernicy idą o krok dalej. Z okazji Święta Niepodległości prześcigają się w pomysłach na wypieki.

W cukierni Łomżanka oprócz rogali marcinowych przygotowywane są:

  • biało-czerwone wuzetki,
  • bezowe kotyliony,
  • pierniki w kształcie orła,
  • patrioci, czyli piernikowe ludziki z biało-czerwoną polewą.

Historia najstarszej cukierni we Wrocławiu

- Jesteśmy cukiernią rodzinną, a w naszej rodzinie wartości patriotyczne zawsze były przekazywane następnym pokoleniom. 11 listopada mamy co świętować. To nie jest święto regionalne, ale wszystkich Polaków i chcemy w taki sposób, jaki możemy, oddać cześć naszym przodkom, którzy walczyli o nasz kraj - mówi Paweł Wojczyński.

Cukiernia Łomżanka założona została w 1935 roku w Łomży (woj. podlaskie) przez Leona Chalamońskiego. Spłonęła w trakcie wojny. We Wrocławiu działa nieprzerwanie od 1946 roku, kiedy to po wojnie rodzina przeniosła się na Dolny Śląsk. Obecnie jest prowadzona przez trzecie pokolenie.

W najstarszej cukierni we Wrocławiu - Łomżance, od 10 lat wypiekane są rogale marcinowe. W ofercie na 11 listopada jest sporo patriotycznych wypieków

Święto Niepodległości na słodko. Rogale marcinowe i wypieki ...

***
Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska