Jak składać życzenia? Savoir-vivre przy wigilijnym stole

  Jak składać życzenia? Savoir-vivre przy wigilijnym stole

  Zdjęcie autora materiału

  Kinga Czernichowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jak składać życzenia? To niby proste, ale... Czego życzyć dalekim krewnym, których widzimy dwa razy do roku? A co tym, których spotykamy na co dzień? I co zrobić, by składając życzenia uniknąć banałów? Czy to w ogóle możliwe? Rozmawiamy o tym z Wojciechem S. Wocławem, który od kilku lat popularyzuje w mediach i w ramach autorskich szkoleń zasady savoir-vivre’u i etykiety w biznesie, dress code’u i sztuki wystąpień publicznych. Jest także autorem książki „Savoir-vivre, czyli jak ułatwić sobie życie“.
  W Wigilię bardzo często spotykamy się nie tylko z najbliższymi, lecz również z dalszymi krewnymi. Tymi, którzy często znają nas mniej niż kolega czy koleżanka. I tak samo my wiemy o nich niewiele. Przychodzi moment składania życzeń, a my nie za bardzo wiemy, co powiedzieć.
  Wszystko zależy przede wszystkim od naszego podejścia, a najlepiej podejść do sprawy... po ludzku. Życzenia, które składamy zarówno bliskim, jak i dalszym krewnym, nie są czymś dosłownym.
  To przecież przede wszystkim gest grzecznościowy. Jeżeli nie wiemy, co powiedzieć danej osobie, nie kombinujmy - życzmy po prostu zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń, dużo uśmiechu itd. To uniwersalna forma życzeń, która sprawdza się w każdej sytuacji i wobec każdego.

  “Zdrowia, szczęścia, pomyślności” - to trochę wyświechtana formułka. A przecież nie chcemy być w geście składania życzeń banalni.
  Żyjemy w czasach dyktatu oryginalności i czasem aż trudno pojąć, jak bardzo silimy się na to, by odejść od tradycyjnych formuł. A przecież nie zawsze jest to możliwe i w ogóle konieczne. Moim zdaniem nie warto myśleć przede wszystkim tymi kategoriami. Obok życzeń równie ważny jest uśmiech i emanująca od nas dobra energia. Oczywiście, jeżeli kogoś bardzo dobrze znamy, to możemy mu złożyć indywidualne życzenia. W innej sytuacji przymusowa oryginalność może okazać się nietrafiona.

  Pozostaje też kwestia różnic pokoleniowych. Bo przecież inne życzenia świąteczne składamy bratu, a inne cioci czy babci.
  To zależy, jak to rozumieć. W żadnym wypadku, nawet składając życzenia osobom z tego samego pokolenia, nie należy pozwalać sobie na jakikolwiek rodzaj nonszalancji. Luźne, nieprzemyślane i rzucane od niechcenia zwroty w stylu „no i jeszcze fajnego auta” albo „żebyś w końcu sobie dziewczynę znalazł” nie wchodzą w grę i wiek nie gra tu roli.

  Jakich życzeń w takim razie nie należy składać? Co byłoby z naszej strony faux pas?
  Na pewno nie należy składać życzeń, które miałyby na celu kogoś „naprawiać”, bo na przykład zmiana w charakterze czy życiu codziennym danej osoby byłaby nam na rękę. Zwrot „i żebyś w końcu znalazł jakąś porządną pracę” nikomu nie sprawi radości - wręcz przeciwnie: pokazujemy w ten sposób, że dana osoba jest według nas nieudacznikiem. Nie na miejscu są również takie wyrażenia, jak „i żebyś w końcu miał dzieci” czy „i żebyś w końcu znalazła porządnego faceta”. Takie sformułowania wywołują niepotrzebne nieporozumienia, a często i konflikty.

  Czytaj dalej na kolejnej stronie - kliknij
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dużo błogosławieństwa Bożego!

   gzk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   j/w

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm

   a może (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   by tak napisać by nie spozywać w święta alkoholu i ogólnie w ogóle w zyciu tego nie robić, poniewaz to moralny upadek czlowieka i jego duszy wyniszczajac swoj skafander na duszę (ciało) na wlasne...rozwiń całość

   by tak napisać by nie spozywać w święta alkoholu i ogólnie w ogóle w zyciu tego nie robić, poniewaz to moralny upadek czlowieka i jego duszy wyniszczajac swoj skafander na duszę (ciało) na wlasne zyczenie?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A piwa można się choć napić?

   smakosz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Piwo to nie alkohol.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ,a może po prostu droga redakcjo warto być N A T U R A L N Y M...

   ,A WASZE "SAWUAR WIWRY" zostawcie dla pseudo chrześcijan którzy zamiast z radością... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   podchodzą do stołu z JAKOŚCIĄ....fak off ,get lost and go away , wy wszystkie nadmuchane świąteczne wydmuszki...radości i spontaniczności nie da sie zaprogramować tak aby nie dało się tego nie...rozwiń całość

   podchodzą do stołu z JAKOŚCIĄ....fak off ,get lost and go away , wy wszystkie nadmuchane świąteczne wydmuszki...radości i spontaniczności nie da sie zaprogramować tak aby nie dało się tego nie zauważyć ...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "A wasze sawuar...

   - (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To wszystko co wymieniasz nie zwalnia od znajomości zasad dobrego wychowania. bez nich ta swoboda to prostactwo i chamstwo. Ale savoir vivre można się nauczyć w kilka lat. Powodzenia!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto komu życżenia

   ??? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Patrząc na wszechobecne chamstwo i upadek obyczajów warto zacząć od najprostszych zasad- trzymania i operowania nożem, widelcem i łyżką, nie trzymania łokci na stole, bez siorbania, chlipania i...rozwiń całość

   Patrząc na wszechobecne chamstwo i upadek obyczajów warto zacząć od najprostszych zasad- trzymania i operowania nożem, widelcem i łyżką, nie trzymania łokci na stole, bez siorbania, chlipania i gadania z żarłem w paszczy. Pomysł z noszeniam butów na zmianę, bo nam chamstwo każe zdejmować i siedzieć w uroczystym stroju i skarpetkach, mówi sam za siebie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a czy bedzie

   poradnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   jak poprawnie w swieta robic kupe? Nikogo przy tym dookola nie obrazajac?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak samo jak zawsze, ale drzwi do klopa- łazienki trzeba zamykać.

   Po wszystkim użyć sporą ilość papieru, potem umyć dokładnie ręce, a najlepiej wziąść prysznic. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Na koniec spryskać pomieszczenie odświeżaczem powietrza.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   heh

   :D (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   dzieki! teraz juz wszystko wiem! ;D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oczywiście że

   er (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   śmiało z humorem

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama