Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świebodzice i Jelenia Góra dostały dotacje na lotniska

Artur Szałkowski, RS
Spotkanie w sprawie dotacji
Spotkanie w sprawie dotacji Dariusz Gdesz
Dolny Śląsk ma szansę przestać być lotniczą pustynią. Poza Wrocławiem, w regionie nie ma w pełni profesjonalnego lotniska, na którym mogłyby lądować np. niewielkie samoloty odrzutowe. - Z tego powodu tracimy wielu klientów biznesowych, czy turystów, którzy wybierają lotniska na Górnym Śląsku lub w Czechach - mówi Jarosław Wróblewski, wiceprezes Spółki Port Lotniczy Wrocław S.A.

W najbliższych latach sytuacja ma ulec poprawie. Rozwój infrastruktury lotniczej został bowiem wpisany przez radnych sejmiku, do strategii rozwoju województwa dolnośląskiego na lata 2014-2020. - Podjęliśmy decyzję o przekazaniu Świebodzicom i Jeleniej Górze po 150 tys. zł - wyjaśnia Jerzy Tutaj, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. - To pieniądze na dokumentację projektowo-kosztorysową profesjonalnych lotnisk w obu miastach. O pieniądze zabiegały również: Lubin, Szymanów, Mirosławice i Boguszyn, które mają lotniska.

Dokumentacja techniczna inwestycji będzie podstawą do starań o pieniądze z funduszy Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Będą o nie aplikowały obie gminy. Świebodzic, dostaną również wsparcie gmin zrzeszonych w Aglomeracji Wałbrzyskiej. Lotnisko jest dla niej jedną z priorytetowych inwestycji.

Na razie władze Jeleniej Góry nie potrafią podać nawet szacunkowych kosztów swojej inwestycji. Świebodzice oszacowały zaś swoją na ok. 17 mln zł. W najbliższym czasie ma tam ruszyć inwestycja, która jest niezbędna dla sprawnego funkcjonowania lotniska.

- Rozpoczyna się modernizacja drogi wojewódzkiej nr 374, która będzie główną trasą dojazdową do lotniska - wyjaśnia Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. - W ramach inwestycji droga zostanie nie tylko odnowiona, ale również poszerzona.

Wstępny projekt lotniska w Świebodzicach przewiduje budowę utwardzonego i trawiastego pasa startowego, obu o długości około kilometra. Ponadto płyty postojowej dla samolotów, drogi kołowania, hangaru dla samolotów (1000 mkw), hangaru technicznego (400 mkw), a także obiektów zaplecza administracyjnego i stacji paliw. Teren lotniska ma być ogrodzony i wyposażony w system alarmowy. Obok znajdzie się parking dla samochodów.

W Jeleniej Górze ma również powstać utwardzony pas startowy o długości około kilometra i szerokości 30 m. Do tego drogi kołowania, płyta postojowa i kontenerowa stacja paliw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska