Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Cukrzycy. Liczba chorych rośnie w zatrważającym tempie! Sprawdź, gdzie się zbadać

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Światowy Dzień Cukrzycy
Światowy Dzień Cukrzycy Karolina Misztal, Polska Press
Dzisiaj (14 listopada) obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Na Dolnym Śląsku na cukrzycę choruje około 200-250 tys. osób, czyli mniej więcej co dwunasty mieszkaniec. Specjaliści twierdzą, że gdyby cukrzyca była chorobą zakaźną, to mielibyśmy do czynienia z epidemią.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny (Frederick Banting). Święto zostało ustanowione w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Cukrzycy.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi. To właśnie dzięki insulinie możliwy jest prawidłowy rozkład węglowodanów, tłuszczów i białek. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do śmierci.

Tymczasem obecnie średni wskaźnik zachorowalności na cukrzycę w Polsce wynosi 8-9 proc. wszystkich osób. Oznacza to, że już teraz w całym kraju leczy się 2 miliony pacjentów.

- Kilka lat temu ten wskaźnik utrzymywał się na poziomie 5-6 proc. Szacuje się, że kolejny milion lub nawet półtora miliona to chorzy z cukrzycą niezdiagnozowaną - mówi prof. Rajmund Adamiec, konsultant wojewódzki ds. diabetologii.

Na samym tylko Dolnym Śląsku choruje ok. 200-250 tys. osób.

- Wystarczy spojrzeć, jak zmienia się wskaźnik zachorowalności w całym kraju, by stwierdzić, że liczba pacjentów rośnie w zatrważającym tempie - dodaje prof. Adamiec.

W 2010 roku na całym świecie chorowało 150 milionów osób. Już wtedy szacowano, że w 2025 roku liczba ta się podwoi. Tymczasem ze statystyk z roku 2017 wynika, że leczy się już 425 mln osób. Prognozy mówią, że w 2045 będzie to 629 mln.

14 listopada przypada 7. Światowy Dzień Cukrzycy. W ciągu 30 lat liczba chorych na świecie wzrosła 4-krotnie, a w samej Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób. - Coraz więcej mamy osób z nadwagą, otyłością, coraz mniej się ruszamy - powiedział prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Jakie są skutki nieleczonej cukrzycy i jak temu zaradzić? O swoich zmaganiach z chorobą opowiedzieli też znani - aktor Michał Piela, dziennikarz Michał Figurski czy Dorota Kośmicka-Gacke, producentka filmowa i telewizyjna. Tegoroczne hasło kampanii to „Cukrzyca - w rodzinie siła”. Dlaczego?

- Problem polega na tym, że cukrzyca daje bardzo podstępne objawy. Najczęściej uznajemy to za przeziębienie albo przemęczenie, bo kto by się przejmował osłabieniem czy wzmożonym pragnieniem? A tymczasem mogą być to objawy cukrzycy - przypomina prof. Adamiec. - Istotne jest także to, by przy cukrzycy zwracać uwagę na nadciśnienie tętnicze, które może przyspieszać problem miażdżycowy. Dlatego tak ważne jest regularnie dokonywanie pomiarów ciśnienia.

Eksperci twierdzą również, że rosnąca liczba chorych na cukrzycy może mieć związek m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.

Do choroby przyznała się piosenkarka Marta Wiśniewska, znana jako Mandaryna. Lekarze postawili jej diagnozę 15 lat temu, kiedy była w ciąży - Zdiagnozowanie choroby było dla mnie wielkim szokiem. Miałam nadzieję, że to może anemia, jakaś chwilowa słabość, odpychałam od siebie prawdę. Jednak pewne objawy cukrzycy pojawiły się już wcześniej, i szybko stało się jasne, że jestem chora i muszę stawić temu czoła. I właśnie to przyznanie się samej przed sobą, zaakceptowanie faktu bycia chorą było najtrudniejsze - mówi.

Chorzy muszą stale kontrolować poziom cukru, dbać o prawidłową aktywność fizyczną i wprowadzić nowe zasady żywieniowe. Przy cukrzycy główne źródło węglowodanów powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe o niskim indeksie glikemicznym.

Gdzie we Wrocławiu zbadać poziom cukru?

Poziom cukru możemy zbadać w każdej przychodni - wystarczy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Do przebadania glukometrem nie jest potrzebne skierowanie.Takie badanie można zrobić także dziś w hallu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na Borowskiej w ramach dnia otwartego. Na miejscu na pacjentów czeka diabetolog i farmakolog kliniczny. Oprócz tego na Borowskiej wykonamy dzisiaj pomiar ciśnienia oraz pomiar wagi z oznaczeniem stanu nawodnienia organizmu.

Takie badanie warto wykonać, ponieważ nieleczona cukrzyca może być przyczyną: ślepoty, udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, schyłkowej niewydolności nerek wymagającej dializoterapii czy amputacji kończyn dolnych.

Objawy występujące u chorych na cukrzycę:

  • wzmożone pragnienie
  • suchość skóry
  • częste oddawanie moczu
  • uczucie przewlekłego zmęczenia
  • nawrotowe infekcje grzybicze skóry
  • wolne gojenie się ran
  • zaburzenia widzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska