Trwały uszczerbek na zdrowiu, a wysokość odszkodowania po...

  Trwały uszczerbek na zdrowiu, a wysokość odszkodowania po wypadku. Jak wywalczyć najwyższe stawki?

  materiał partnera

  Aktualizacja:

  Trwały uszczerbek na zdrowiu, a wysokość odszkodowania po wypadku. Jak wywalczyć najwyższe stawki?
  1/3
  przejdź do galerii
  Trwały uszczerbek na zdrowiu to bardzo istotne pojęcie dla wielu poszkodowanych w wypadkach. Od ustalenia jego wysokości zależeć będą dalsze możliwości odszkodowawcze i wysokość uzyskiwanych roszczeń. Kto jednak decyduje o uszczerbku na zdrowiu? I jak wywalczyć najwyższe odszkodowanie po wypadku? Poniżej prezentujemy krótki poradnik, który pozwoli uzyskać godne świadczenia odszkodowawcze.

  Od kogo dochodzić odszkodowania?


  Każdy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym, przy pracy, w rolnictwie, a także na skutek błędów medycznych ma prawo do dochodzenia szerokiego katalogu roszczeń odszkodowawczych. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty należnych świadczeń jest ubezpieczyciel, u którego sprawca wypadku wykupił polisę OC. Kiedy jednak zbiegł on z miejsca zdarzenia lub nie posiadał ważnej polisy OC podmiotem wypłacającym odszkodowanie i zadośćuczynienie jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W sytuacji wypadku przy pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, również jest zobligowany do wypłaty należnego odszkodowania. Ponadto każdy poszkodowany ma prawo dochodzenia też dodatkowych roszczeń z własnych polis ubezpieczeniowych.


  Kto ocenia uszczerbek na zdrowiu?


  Obrażenia doznane w skutek wypadku mogą odcisnąć trwałe piętno na zdrowiu poszkodowanego. Zgodnie z literą prawa trwały uszczerbek na zdrowiu to nieodwracalne upośledzenie całego organizmu lub poszczególnych narządów ciała. Doznane obrażenia przez poszkodowanego nie rokują już na poprawę. Ocenę procentowego uszczerbku na zdrowiu dokonuje lekarz orzecznik. Określająć rozmiar obrażeń bierze pod uwagę zawsze:
  • Przebieg i czas leczenia

  • Przebyte operacje i zabiegi

  • Skomplikowanie urazów

  • Doznane cierpienie psychiczne i fizyczne

  • Rokowanie na przyszłość

  Jak ustalana jest stawka należna w ramach odszkodowania?


  Uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego ustalany jest zawsze procentowo. Wysokość świadczenia uzyskanego za odszkodowanie zależna jest jednak od rodzaju polisy ubezpieczeniowej, z której będziemy wnioskować o wypłatę. W przypadku polisy NNW kwota należna za 1% uszczerbku na zdrowiu jest zawsze stała i określona w Ogólnych Warunkach Umowy. Dochodząc odszkodowania od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musimy być świadomi, że suma należna za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ustalana jest w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Warto jednak podkreślić na koniec, że każdy poszkodowany ma prawo do dochodzenia zadośćuczynienia za poniesiony ból i cierpienie. Stawki uzyskiwane w ramach rekompensaty za krzywdę psychiczną są znacznie wyższe, niż odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Oba świadczenia są od siebie niezależne i można ich dochodzić jednocześnie występując z wnioskiem do ubezpieczyciela. W przypadku zadośćuczynienia jego wysokość jest całkowicie uznaniowa i tylko od rzetelności składanego uzasadnienia będzie zależeć kwota jaką uzyskamy w ramach tego roszczenia. Jeśli nie czujemy się na siłach, by negocjować z ubezpieczycielem samodzielnie warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama