"The Circle. Krąg". Emma Watson streamuje życie i robi...

  "The Circle. Krąg". Emma Watson streamuje życie i robi "dymy" [RECENZJA]

  Telemagazyn.pl

  Telemagazyn.pl

  Telemagazyn.pl

  "The Circle. Krąg". Emma Watson streamuje życie i robi "dymy" [RECENZJA]

  ©fot. materiały prasowe dystrybutora Kino Świat

  "The Circle. Krąg" to był materiał na bardzo dobry film. W końcu za kamerą stanął ceniony za swoje ostatnie produkcje James Ponsoldt, a w rolach głównych pojawili się Emma Watson oraz Tom Hanks. Teoretycznie trudno coś takiego zepsuć, a jednak się udało i nic tutaj nie funkcjonuje tak jak powinno. Co poszło nie tak?
  "The Circle. Krąg". Emma Watson streamuje życie i robi "dymy" [RECENZJA]

  ©fot. materiały prasowe dystrybutora Kino Świat

  Ambitna Mae (Emma Watson) ma dość pracy za grosze "na słuchawce", jazdy swoim starym Suzuki Swiftem i tego, że nie jest w stanie finansowo wspierać ciężko chorego ojca. Jest młoda, cały świat mogłaby mieć u swoich stóp, więc gdy pewnego dnia odbiera telefon od informatycznego giganta "The Circle", gdzie słyszy, że została zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, wpada w euforię. To spełnienie jej marzeń, w końcu może poczuć się ważna i potrzebna! A do tego na jej konto będzie wpływał o wiele lepszy hajs, więc rodzice będą mogli się chwalić sąsiadom ile zarabia ich córka! Profit.

  Tyle tylko, że Mae wchodząc do "Kręgu", tak naprawdę natychmiastowo jest odzierana z prywatności. Jej życie poza pracą praktycznie nie istnieje, a nawet więcej - czas wolny jest postrzegany przez zwierzchników jako czas, który powinno się przeznaczyć na integrację z innymi pracownikami. Teoretycznie może z nimi imprezować, faktycznie zaczyna nie wychodzić poza - wypełnione chyba wszystkimi możliwymi atrakcjami - miejsce pracy. W końcu ranking popularności nie nabije się sam. Ale dziewczyna posunie się jeszcze o krok dalej, gdy zgodzi, aby niemal całe jej życie było transmitowane na żywo w Internecie…

  Brzmi jak abstrakcja? Nie do końca, szczególnie teraz, gdy nawet polski Youtube został opanowany przez transmisje z "dymów" niejakiego Daniela Magicala, dzięki któremu i inni mniej lub bardziej rozpoznawalni youtuberzy zaczęli streamować swoje życie. Ale to jedynie jeden z wątków, które miały szansę na uwypuklenie aktualności “The Circle. Krąg”.

  "JUTRO BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI". OMAR SY ZOSTAJE OJCEM, CZYLI FILMOWY SZANTAŻ EMOCJONALNY [RECENZJA]
  "SONG TO SONG". MĄDROŚCI RODEM Z "BRAVO GIRL" I MĘCZĄCY RYAN GOSLING [RECENZJA]


  Znacznie ważniejsze było sportretowanie informatycznego giganta, który wykorzystując dane swoich użytkowników, może wpływać na ich życie, a także nimi sterować. To już jest realne zagrożenie, gdy ludzie sami z siebie, pewnie najczęściej z nieświadomości czyhających na nich zagrożeń, bez skrępowania udostępniają w sieci wszelkie dane oraz informacje na swój temat. To plaga, ale ludzie sami sobie są winni, gdyż nie chronią własnej prywatności; z jednej strony matki wrzucające gołe zdjęcia swoich pociech, a z drugiej nastolatki i zdjęcia kart pokładowych na Instagramie. Takich przykładów znalazłoby się więcej.

  W tle pojawił się jeszcze jeden wątek, którego w zasadzie nie wykorzystano, czyli rywalizacja rządu z korpo gigantem. W czasach, gdy firmy będące inspiracją dla filmowego "The Circle" są bogatsze od niektórych państw na świecie, dość zasadnym jest pytanie, na ile jeszcze rządy kolejnych krajów są w stanie kontrolować działania firmy i obronić swoich obywateli przed niebezpieczeństwem? końcu nic nie daje takiej władzy jak pieniądze oraz informacje.

  Szkoda, że autor miał temat na dobry i aktualny film, ale w żaden sposób nie umiał tego wykorzystać. Chyba już dawno nie widziałem tak naiwnego w swojej idealistycznej wymowie oraz łopatologicznego filmu. Ponsoldt nie tylko pokazuje palcem, ale wręcz jakby zakreśla markerem zagrożenia wynikające z rozpasania portali społecznościowych, streamowania życia oraz stale rosnącej, niekontrolowanej potęgi gigantów pokroju Google. Zero w tym finezji, jakiegokolwiek zaskoczenia, a zamiast tego masa ogranych schematów, całkowita przewidywalność i niezamierzona śmieszność.

  OPOLE 2017. KOLEJNI ARTYŚCI WYCOFUJĄ SIĘ Z IMPREZY, RODZINA WOJCIECHA MŁYNARSKIEGO PROTESTUJE, TVP ODPOWIADA [OŚWIADCZENIE]
  OPOLE 2017. CZY ZENON MARTYNIUK I ZESPÓŁ AKCENT WYSTĄPIĄ NA FESTIWALU? [WIDEO+ZDJĘCIA]


  Do tego wniosek jaki płynie z produkcji jest prosty: ludzie to kretyni, którzy dowolnie dają sobą manipulować. Spoko, wszystko jasne, ale żeby dojść do takich przemyśleń nie potrzebuję niemal dwugodzinnego seansu, wystarczy, że wyjdę z domu. Całość dodatkowo wzbogacono pełnymi patosu wywodami o społeczeństwie, przyjaźni i demokracji, które brzmiały jak mieszanka kazania jakiegoś kaznodziei​ i "kołcza" motywacyjnego.

  Okropne. To pierwsze słowo, które miałem w głowie zaraz po opuszczeniu sali kinowej. Już nawet ostatnie części "Szybkich i wściekłych" były zarazem bardziej pomysłowe oraz subtelne jeżeli chodzi o tematykę powszechnej inwigilacji oraz sprzedaży danych osobowych. Nie, po prostu nie. Nie wiem, jak to się stało, że James Ponsoldt, reżyser bardzo dobrych "Cudowne tu i teraz" oraz "Koniec trasy", popełnił coś takiego. Cóż, w kinie bardziej niezależnym sprawdzał się o wiele lepiej.

  Ocena: 3/10
  Krzysztof Połaski
  krzysztof.polaski@telemagazyn.pl

  WIĘCEJ CZYTAJCIE W SERWISIE TELEMAGAZYN.PL

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama