SMS-owe oszustwa. Pomyśl, zanim odpiszesz

  SMS-owe oszustwa. Pomyśl, zanim odpiszesz

  Joanna Boroń

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Uważaj na SMS-y, które mają tylko jeden cel - naciągnąć na wysłanie kolejnego. Bardzo kosztownego.

  Uważaj na SMS-y, które mają tylko jeden cel - naciągnąć na wysłanie kolejnego. Bardzo kosztownego. ©Archiwum

  Oszustwa za pośrednictwem SMS-ów są coraz bardziej perfidne. Tym razem oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską. Cel? Skłonienie nas do wysłania kosztownego SMS-a.
  Uważaj na SMS-y, które mają tylko jeden cel - naciągnąć na wysłanie kolejnego. Bardzo kosztownego.

  Uważaj na SMS-y, które mają tylko jeden cel - naciągnąć na wysłanie kolejnego. Bardzo kosztownego. ©Archiwum

  Tym razem oszuści wyłudzają pieniądze metodą na „InPost”. Wysyłają do konsumentów wiadomości SMS lub e-maile, w których podszywają się pod znaną firmę kurierską InPost. W treści takiego SMS-a czytamy: „INPOST: Twoja przesyłka jest gotowa do odebrania w Paczkomacie. Wejdź na paczkomaty-24.pl, aby pobrać dane do odbioru przesyłki”.

  SMS-y informujące o rzekomej przesyłce przekierowują na stronę podszywającą się pod serwis kurierski. Celem oszustów jest namówienie konsumenta do wysłania wiadomości tekstowej (pretekstem ma być otrzymanie kodu do odbioru paczki) pod numer 92555. A koszt takiego SMS-a to aż 30,75 złotych.

  Oszustwo zakrojone jest na szeroką skalę. InPost na swojej stronie przyznaje, że od kilku dni dostaje od klientów sygnały, że zostali oszukani.

  Jak się bronić przed takimi kosztownymi SMS-ami? Opłaty za każdy SMS Premium rozpoznać można po numerze telefonu nadawczego i odbiorczego. Jeśli numer, pod który mamy wysłać wiadomość, zaczyna się od cyfry 7, to druga cyfra będzie oznaczała jej cenę. Przykładowo, jeśli wysyłasz SMS na numer zaczynający się od 74, to koszt tej wiadomości wyniesie 4 złote. Jeśli natomiast numer zaczyna się od cyfry 9, to dwie następne informują o jego cenie. Czyli - za SMS na nr zaczynający się od 912 zapłacisz 12 zł plus VAT.

  Jeśli nie mamy pewności, czy dany numer telefonu jest numerem tzw. premium, można to także sprawdzić na liście takich numerów prowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

  Najlepiej zaś jest po prostu ignorować wiadomości tekstowe od nieznanych, obcych nadawców. Lepiej ignorować również SMS-y z rzekomym potwierdzeniem rejestracji na różnych portalach.

  Coraz częściej oszuści wysyłają też SMS-y, które wyglądają jak prywatne informacje - na przykład o tym, że dziecko wpisało zły numer telefonu, albo z prośbą o odesłanie kodu aktywacyjnego. Na naszych łamach pisaliśmy o Czytelniczce, którą odpisanie na takiego SMS-a kosztowało ponad 70 złotych.

  Bywa, że oszustwo ukryte jest pod rzekomą promocją operatora. Każdy SMS z promocją powinien być przez nas weryfikowany, najlepiej po prostu wejść na stronę operatora i dowiedzieć się, czy dana promocja rzeczywiście istnieje. Można też zadzwonić do Biura Obsługi Klienta i dowiedzieć się bezpośrednio u doradcy, czy rzeczywiście firma oferuje daną usługę w promocji.

  Warto pamiętać, że można zablokować tzw. usługę premium, czyli właśnie owe płatne SMS-y. Czasem można też zablokować dostawanie takich informacji. Każdy z operatorów ma swoje własne procedury dotyczące rezygnacji z takiej usługi.

  Popularne na gk24:

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda że też się wpisujecie w oszustwa sms...

   Mikuu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W konkursach jak głosuje sie sms jest napisane w regulaminie, że ile wyslesz sms tyle będziesz miał e-wydań GWr... i co? Tak, masz tyle e-wydań ale z tego samego dnia!!! Po co komuś 10 e-wydań z 1...rozwiń całość

   W konkursach jak głosuje sie sms jest napisane w regulaminie, że ile wyslesz sms tyle będziesz miał e-wydań GWr... i co? Tak, masz tyle e-wydań ale z tego samego dnia!!! Po co komuś 10 e-wydań z 1 dnia? A chciałem mieć dostęp przez kilka kolejnych dni...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto zarabia

   Stachu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   - chyba w PL jest karalne , jeśli ktoś zarabia w nieuczciwy sposób.
   Lub czerpie korzyści z niezgodnej z prawem działalności ???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czegoś nie rozumiem

   skoro ktoś jest oszustem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   to chyba namierzenie takiego gnoja złapanie i PUBLICZNE Ś C I Ę C I E na ryynku nie powinno być problemem. Po egzekucji jednego gnoja reszta robaków wlezie z powrotem pod kamienie pod którymi...rozwiń całość

   to chyba namierzenie takiego gnoja złapanie i PUBLICZNE Ś C I Ę C I E na ryynku nie powinno być problemem. Po egzekucji jednego gnoja reszta robaków wlezie z powrotem pod kamienie pod którymi siedziała do tej pory.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak to !

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A uzycza tych numerów? Pewnie TP jest w to zamieszana

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie są organa ścigania?

   Stanisław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   To są przestępstwa. Konto na które idą pieniądze jest do wyśledzenia w 5 minut.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdzie jest państwo,które zdziera ze mnie podatki?

   gg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   gdzie jest policja i prokuratura? Na kawie ku***wa?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wygrana z kuponem na 1000 zł

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   A ja dostałam smsa z informacją, że mam do odebrania kupon na zakupy w H&M na 1000 zł, ale muszę wysłać hasło KUPON na numer 92555. Na szczęście nie grywam w tego typu loteriach, więc smsa za ponad...rozwiń całość

   A ja dostałam smsa z informacją, że mam do odebrania kupon na zakupy w H&M na 1000 zł, ale muszę wysłać hasło KUPON na numer 92555. Na szczęście nie grywam w tego typu loteriach, więc smsa za ponad 30 zł nie wysłałam.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama