Projektujemy kominek - wybieramy obudowę i kratkę...

  Projektujemy kominek - wybieramy obudowę i kratkę wentylacyjną

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Projektujemy kominek - wybieramy obudowę i kratkę wentylacyjną
  Stworzenie kominka jest niejako ukoronowaniem budowy własnego domu – to wisienka na torcie, umiejscowiona najczęściej w przestronnym salonie. Kiedy już decydujemy się na budowę domu chcemy, by wszystko było w nim idealnie dopasowane do naszych potrzeb i skomponowane w takim stylu, jaki najbardziej nam pasuje. Dotyczy to również kominka. Dlatego w niniejszym artykule poruszymy kwestię, która często traktowana jest po macoszemu, a ma bardzo duży wpływ na ogólny wygląd tej konstrukcji – mowa o obudowie kominka, wraz z doborem odpowiedniej kratki wentylacyjnej.
  Projektujemy kominek - wybieramy obudowę i kratkę wentylacyjną

  Obudowa na kilka sposobów


  Sama obudowa, łącznie z kanałem wentylacyjnym, może być wykonana z kilku podstawowych materiałów. Różnią się one wytrzymałością, absorpcją ciepła i łatwością montażu kratki do kominka.


  Najczęściej spotykanym materiałem są płyty gipsowo-kartonowe. Są lekkie, łatwe w obróbce i montażu i nie przytłaczają wnętrza. Montuje się je zwykle na stelażach wykonanych z profili stalowych, co pozwala na wykonanie konstrukcji zarówno prostokątnej, trapezowej, jak i owalnej. Zazwyczaj wykorzystywane są jako obudowa elementów kominka, które znajdują się tuż nad wkładem. Warto w tym miejscu dodać, że do tego typu celów potrzebne są specjalne płyty, o podwyższonej odporności na ogień (oznaczone symbolem „F”). Są one wzmocnione włóknem szklanym, w związku z czym w przypadku pożaru dłużej pozostaną niestrawione przez ogień. Mimo to nie powinny one mieć bezpośredniej styczności z nagrzanym wkładem kominkowym (najlepiej w celach izolacyjnych wykorzystać pyty z wełny mineralnej, pokryte z jednej strony aluminium). Płyty G-K mają też jedną istotną zaletę – łatwość ich modyfikacji powoduje, że kratka wentylacyjna dowolnego rodzaju może w nich zostać swobodnie zamontowana.


  Innym popularnym materiałem do produkcji obudowy kominka są bloczki wykonane z betonu komórkowego. Mają one porowatą budowę, w związku z czym są relatywnie lekkie i nie będą stanowić dużego obciążenia dla konstrukcji ścian i stropów. Bloczki tego typu można stosunkowo łatwo obrabiać, nadając im bardzo różne kształty – nawet owalne. Nieco grubsze elementy betonu komórkowego wykorzystuje się do murowania podstawy kominka – wówczas między nimi, a bloczkami obudowy stosuje się specjalną warstwę izolacyjną z wełny mineralnej.


  Nieco rzadziej widywane są obudowy z cegły i kamienia. Dzieje się tak dlatego, że są to materiały dużo cięższe od wyżej wymienionych, a poza tych zbudowanie z nich obudowy nastręcza dużo więcej trudu. Mimo to mają one swoje atuty – cegła na przykład świetnie akumuluje ciepło (powoli nagrzewa się, ale też wolno stygnie), dzięki czemu w pomieszczeniu będzie ciepło jeszcze przez jakiś czas po wygaśnięciu kominka. Z kolei kamień (wapień, piaskowiec, trawertyn) wygląda bardzo efektownie – zwłaszcza, jeśli dobierzemy konkretny jego rodzaj pod wystrój naszego domu. Decydując się jednak na obudowę z cegły lub kamienia pamiętajmy, że trzeba je odpowiednio zaimpregnować – przed działaniem wilgoci i wnikaniem brudu.


  Kratki wentylacyjne – funkcjonalność i estetyka


  Każdy, kto nosi się z zamiarem budowy kominka, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo istotnym elementem tego procesu jest zaprojektowanie i wykonanie otworów wentylacyjnych w obudowie. Służą one odpowiedniej cyrkulacji powietrza, zapobiegającej przegrzaniu się konstrukcji kominka. Każdy jego element, a także materiał, z którego są one wykonane, posiada maksymalną temperaturę nagrzania. Bez kratki wentylacyjnej istniałoby bardzo duże ryzyko wystąpienia zbyt wysokiej temperatury, mogącej uszkodzić kominek.


  Istnieje wiele rodzajów kratek, które mogą zostać dopasowane nie tylko do materiału, z jakiego wykonana została obudowa, ale także do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Najpopularniejsze są rzecz jasna kratki wentylacyjne metalowe – zazwyczaj zrobione z blachy nierdzewnej lub odlewane i zabezpieczone dodatkową powłoką (na przykład galwanizowane). Dzięki temu będą wytrzymałe (zarówno termicznie, jak i mechanicznie). Obecnie producenci oferują całą gamę przeróżnych kratek do kominka – również tych ozdobnych. Jeśli chcecie się bliżej zapoznać z ich podstawowymi rodzajami, to możecie to zrobić tutaj - http://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki.


  Budowa kominka to bardzo odpowiedzialne zadanie. Jest ono o tyle skomplikowane, że do funkcjonalności tej konstrukcji dochodzi jeszcze kwestia walorów estetycznych. Ale dzięki dobraniu odpowiednich materiałów do obudowy wkładu oraz przewodów dystrybuujących ciepłe powietrze oraz pasującej do wystroju wnętrza kratki wentylacyjnej, możecie być pewni, że wasz kominek będzie tworzył z salonem jedną, spójną i elegancką całość.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama