Ważne
  Popularny uraz kręgosłupa szyjnego – na jakie odszkodowanie...

  Popularny uraz kręgosłupa szyjnego – na jakie odszkodowanie może liczyć poszkodowany?

  materiał partnera

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Popularny uraz kręgosłupa szyjnego – na jakie odszkodowanie może liczyć poszkodowany?
  1/3
  przejdź do galerii
  Uraz kręgosłup typu whiplash to bardzo popularne obrażenie kierowców i pasażerów biorących udział w kolizji drogowej. Obrażenie to doprowadza do skręcenia często połączonego z naderwaniem odcinka szyjnego kręgosłupa. O jakie odszkodowanie i zadośćuczynienie mogą ubiegać się poszkodowani doznający urazów tego typu?

  Smagnięcie biczem, a możliwości odszkodowawcze


  Osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych bardzo często uskarżają się na dolegliwości w obrębie odcinka kręgosłupa szyjnego. Uraz typu whiplash nazywany też smagnięciem biczem to typowe obrażenie w skutek uderzenia pojazdu sprawcy w tył samochodu poszkodowanego. Ofiary wypadku doznające tego typu uszczerbku na zdrowiu borykają się nie tylko z bólami szyi i głowy, uporczywym mrowieniem, a też zawrotami utrudniającymi poruszanie się. Oczywiście smagnięciu biczem towarzyszą też w wielu przypadkach inne dolegliwości bólowe często początkowo nieutożsamiane z urazem. Za uszkodzenie kręgosłupa szyjnego każdemu poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym przysługuje odszkodowanie z oc sprawcy w przypadku szkody majątkowej. W ramach tego roszczenia odszkodowawczego możemy dochodzić zwrotu kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu leków, a także wyrównania z tytułu utraconego zarobku. Szkodę osobową poszkodowany może dochodzić w ramach zadośćuczynienia. Świadczenie to ma na celu zrekompensowanie krzywdy, bólu i cierpienia psychicznego jakiego doznała ofiara wypadku.

  Ile uzyska poszkodowany na etapie polubownym?


  Postępowanie likwidacyjne zawsze rozpoczyna etap polubowny. To czas, w którym ubezpieczyciel na podstawie zgromadzonej dokumentacji wycenia powstałą szkodę i proponuje poszkodowanemu wypłatę w konkretnej kwocie odszkodowania i zadośćuczynienia. "Jak pokazuje nasza wieloletnia praktyka na etapie polubownym poszkodowani doznający urazu kręgosłupa szyjnego otrzymują zadośćuczynienie oscylujące w graniach 2000 zł. Zdarzają się też sytuacje, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty jakiejkolwiek kwoty negując związek pomiędzy uszczerbkiem na zdrowiu, a dolegliwościami bólowymi. Warto podkreślić, że uraz typu smagnięcie biczem ciężko jest udowodnić, gdyż badanie RTG nie wykazuje żadnych obrażeń. Dzięki temu ubezpieczyciel może odmówić wypłaty roszczeń. Poszkodowani nie powinni jednak załamywać rąk, etap sądowy przynosi już wysokie odszkodowania wynoszące nawet kilkanaście tysięcy złotych" – mówił Tomasz Brusiło, prezes AIF Kancelaria.

  Orzeczenia sądów na korzyść poszkodowanego


  Odmowa wypłaty świadczeń lub rażąco niskie odszkodowanie zaproponowane przez ubezpieczyciela stanowią podstawę do skierowania sprawy na etap postępowania sądowego. Niestety wielu poszkodowanych ze strachu przed kosztami rezygnuje z dochodzenia swoich roszczeń tracąc możliwość wywalczenia wysokiego odszkodowania z oc sprawcy i zadośćuczynienia. "Śledząc bieżące orzecznictwo sądów powszechnych możemy zauważyć, że poszkodowani w wypadkach mogą liczyć na zasądzenie świadczeń odszkodowawczych w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na etapie sądowym uszczerbek oceniają niezależni biegli lekarze, którzy zawsze biorą pod uwagę całokształt dolegliwości." - mówił radca prawny Rafał Ptak, Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo