Niedziela Palmowa. Wyślijcie nam swoje palmy! [GALERIA]

  Niedziela Palmowa. Wyślijcie nam swoje palmy! [GALERIA]

  AB

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Niedziela Palmowa we Wrocławiu
  1/19
  przejdź do galerii

  Niedziela Palmowa we Wrocławiu ©Adriana Boruszewska

  NIEDZIELA PALMOWA. Dziś obchodzimy Niedzielę Palmową, która kończy w kościele katolickim obchody Wielkiego Postu. Tego dnia do kościoła przynosi się palmę będącą symbolem odradzającego się życia. Przyślijcie nam zdjęcia swoich palm wielkopostnych i razem obchodźmy Niedzielę Palmową!
  NIEDZIELA PALMOWA. CO SYMBOLIZUJE NIEDZIELA PALMOWA

  Na siedem dni przed Wielkanocą katolicy przynoszą w niedzielę do kościoła palmy, które są symbolem odradzającego się życia. Tradycja palm w kościele istnieje od XI wieku i jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa kończy okres wielkiego postu i przygotowuje nas do rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia - czasu upamiętniającego ostatnie dni Chrystusa.


  W Polsce, zwłaszcza w dużych miastach, najpopularniejsze są palmy wileńskie, które osiągają długość nawet 70 centymetrów. Zrobione są z suszonych kwiatów i różnego rodzaju traw. W okolicach Tarnowa i na Ziemi Sądeckiej, a także na Kurpiach są obnoszone w procesji wysokie, często kilkumetrowe palmy, z bukszpanu, bazi, sztucznych kwiatów i kolorowych wstążek. Zgodnie z tradycją plamy w Wielką Sobotę są palone, a popiół z nich jest używany w czasie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku.

  Wileńskie i tzw. kościelne - takie palmy można dziś było kupić przy wrocławskimi kościołami. Większość osób zdecydowała się na zakup właśnie pod kościołem. Sprzedawcy przyznają, że lepiej idą tzw. palmy kościelne - czyli wiązanki z bukszpanu i bazi - w cenie 4 lub 5 złotych. Palmy wileńskie, czyli te z suszonych kwiatków, sprzedawane były w cenie od 3 złotych do 10 złotych.

  Przy parafii św. Michała Archanioła przy ul. Prusa sprzedawali zarówno drobni handlarze, jak i osoby na co dzień związane z działalnością w Kościele. - Dochód ze sprzedaży idzie na remont kościoła i śniadanie wielkanocne dla ubogich - usłyszeliśmy.

  Jeżeli i Wy idziecie dziś święcić palmy do kościoła podczas Niedzieli Palmowej, zróbcie im zdjęcie i wyślijcie nam na maila redakcja@gazeta.wroc.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać "Niedziela Palmowa". Wszystkie palmy zamieścimy w galerii zdjęć na GazetaWroclawska.pl.


  Zobacz 25-metrową palmę w Nowym Sączu

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To skąd się wzięło powiedzenie...

   ferdek kiepski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   że komuś 'palma odbiła' kurde?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palma

   MIETEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Moja dziewczyna pobłogosławi moją palmę . Pragniemy tego oboje .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama