Niebieski wieloryb - co to jest? [GRA NIEBIESKI WIELORYB]

  Niebieski wieloryb - co to jest? [GRA NIEBIESKI WIELORYB]

  red.

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Niebieski wieloryb - zadania, Niebieski wieloryb - gra , Niebieski wieloryb – zasady albo Blue Whale Challange – te hasła od kilku tygodni wywołują trwogę
  1/3
  przejdź do galerii

  Niebieski wieloryb - zadania, Niebieski wieloryb - gra , Niebieski wieloryb – zasady albo Blue Whale Challange – te hasła od kilku tygodni wywołują trwogę u rodziców dzieci i nastolatków. Dlaczego? Gra Niebieski wieloryb to bowiem śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia uczniów podstawówek i gimnazjów.

  Niebieski wieloryb - zadania, Niebieski wieloryb - gra , Niebieski wieloryb – zasady albo Blue Whale Challange – te hasła od kilku dni wywołują trwogę u rodziców dzieci i nastolatków. Dlaczego? Gra Niebieski wieloryb to bowiem ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE dla zdrowia i życia uczniów podstawówek i gimnazjów.
  Niebieski Wieloryb (Blue Whale Challenge) - gra, jak się ją nazywa, polegająca na tym, że trzeba podjąć wyzwanie (challange), które wyznacza „opiekun”. W Rosji, skąd trend przyszedł do Polski, doszło już do samobójstw młodych ludzi.

  Niebieski Wieloryb to gra, podczas której uczestnicy - dzieci - dostają różne zadania. Przez 50 dni koordynator każe im między innymi dokonywać samookaleczenia, unikać snu i oglądać horrory.
  "Zabawa" kończy się samobójstwem. Jak chronić dziecko w sieci? Czy możemy zapanować nad treściami, które przegląda? W "Dzień Dobry TVN" Łukasz Wojtasik, koordynator programu "Dziecko w sieci", powiedział jak chronić najmłodszych przed dostępem do niebezpiecznych zakątków Internetu.

  Moda zaczęła się w Rosji, gdzie młodzi ludzie na portalach społecznościowych dzieli się różnymi zadaniami. W Polsce jeszcze kilka dni temu nikt nie słyszał o niebieskim wielorybie. Dziś jest to jedno z najczęściej wyszukiwanych przez młodych ludzi haseł. Z jednej strony wydaje się, że może to być legenda, która z prawdą nie ma nic wspólnego. Z drugiej strony, skoro wyzwanie pojawiło się w sieci, to zawsze jest ryzyko, że ktoś potraktuje je na poważnie i zacznie w nią grać. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować tej sprawy.


  Dzień Dobry TVN/x-news

  Zadnia zostały tak skonstruowane, aby szokować. W internecie panuje zasada, że im bardziej coś przeraża, wywołuje emocje, tym ma większą szansę na zaistnienie. A to jest główny cel tego typu publikacji. Pojawiają się po to, aby było o nich głośno.

  Być może do pierwszych przypadków samookaleczeń związanych z Niebieskim Wielorybem doszło w Szczecinie. Prokurator Małgorzata Wojciechowicz potwierdza, że prokuratura bada trzy przypadki samookaleczeń uczniów. Sprawa jest na tyle poważna, że prokuratura zawiadomiła o tym zachodniopomorskie kuratorium oświaty. - Wiemy o trzech przypadkach samookaleczeń. Wszczęto w tej sprawie śledztwo - mówi prok. Małgorzata Wojciechowicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo