Koncerty disco polo to ciężki kawał chleba. Czasem potrzebny...

  Koncerty disco polo to ciężki kawał chleba. Czasem potrzebny jest sobowtór

  Zdjęcie autora materiału

  Kinga Czernichowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tomasz Niecik

  Tomasz Niecik ©Sylvia Dabrowa, Polska Press

  Wypadki chodzą po ludziach, także po artystach, a pewnych zdarzeń nie da się przewidzieć. I tak wokalista może spaść ze sceny, artystka z tropików się przeziębi, a gitarzysta nie doleci. Wypadek, nawet najpoważniejszy, to też szansa na to, by udowodnić sobie, że się da. Choć czasem trzeba odłożyć na bok rock’n’roll i zwolnić.
  Tomasz Niecik

  Tomasz Niecik ©Sylvia Dabrowa, Polska Press

  Koncert w Göteborgu, Szwecja. Czerwiec 2015 roku. Dave Grohl z zespołu Foo Fighters spada ze sceny. I to naprawdę niefortunnie. Nie może się podnieść. Szybko się okazuje, że muzyk ma złamaną nogę. Mimo wszystko Dave Grohl bierze wtedy do ręki mikrofon i zapowiada fanom, że będzie kontynuował show. - Macie moje słowo, że wrócimy za moment i zagramy ten koncert. Ale w tej chwili muszę pojechać do szpitala naprawić nogę - mówi.

  Czytaj: Wrocław zostanie stolicą disco polo

  Grohl wrócił na scenę po godzinie, z nogą w gipsie i dwiema kulami inwalidzkimi. Dopiero kolejne koncerty zespołu zostały odwołane. Wyczyn wokalisty Foo Fighters odbił się szerokim echem wśród miłośników muzyki, bo to, co zrobił Grohl, to wyraz szacunku i przywiązania do nich. Ale czy polskich muzyków na to stać? Niektórych z pewnością.

  Dla fanów wszystko

  Relacje z fanami nierzadko doprowadzały artystów do irracjonalnych z pozoru decyzji. Izabella Skrybant-Dziewiątkowska z Tercetu Egzotycznego koncertowała trzy dni po wstawieniu rozrusznika serca, a L.U.C. chciał wrócić na scenę zaraz po tym, jak wpadł do zapadni podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Na to, ze względu na stan zdrowia artysty (skręcenie i naderwanie odcinka szyjnego kręgosłupa), nie zgodził się producent PPA, Paweł Krupski. Ostatecznie koncert został powtórzony w czerwcu.

  O trudnościach wynikających z wypadków losowych opowiada nam Wojciech Łuszczykiewicz z zespołu Video - poprockowej grupy, znanej m.in. z hitów „Wszystko jedno” i „Papieros”. Przeszedł ostatnio operację nogi, a jego dalszy udział w programie „Idol” w charakterze jurora stanął pod znakiem zapytania. Ostatecznie muzyk pojawił się na nagraniach, był jednak na wózku inwalidzkim.- Odwołany koncert to zawsze niefortunna sytuacja. Nie chodzi już nawet wyłącznie o wymiar finansowy, bo to tylko pieniądze - mówi. - Kłopoty ma organizator koncertu, który musi na gwałt szukać innej gwiazdy, by uratować imprezę.

  Fani w danym mieście również mogą czuć się rozczarowani. - Nierzadko to jedyna okazja, żeby spotkać ze swoim ulubionym zespołem - dodaje artysta. - Nigdy nie odwołałem koncertu, aż do tej chwili. Śpiewałem bez głosu, z gorączką itd. Jednak w tym przypadku utrata mobilności mnie pokonała. Jedyne, na co liczę, to to, że uda się zagrać w tym samym mieście jeszcze raz i to jak najprędzej.

  Zespół Video miał niedawno wystąpić m.in. w Lubinie. Koncert został odwołany.

  - Początkowo z rozmów z managerem wynikał, że być może zagrają, ale po zabiegu okazało się, że to niemożliwe - mówi Olga Spiak, koordynatorka ds. promocji Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie. - Niewykluczone, że koncert odbędzie się w innym terminie. Tak było m.in. podczas ubiegłorocznych Dni Lubina, kiedy przeszkodził nam silny wiatr i jeden z muzyków disco polo nie zdążył wystąpić. Jego koncert zorganizowaliśmy później.

  Podczas telewizyjnych nagrań w niedyspozycji był Tomasz Niecik, polska gwiazda disco polo, autor hitu „Cztery osiemnastki”.

  - Miałem 40 stopni gorączki, kiedy przyjechałem do studia. Nagraliśmy rozmowę, a potem, już po zdjęciach, padłem z wycieńczenia - opowiada. - Na szczęście zdrowie raczej mi dopisuje i nigdy nie musiałem odwoływać koncertów.

  A w przypadku gwiazd disco polo dwumiesięczna przerwa w graniu oznacza wielką stratę finansową. Jak zdradza nam Tomasz Niecik, jeden koncert to czasem około 30 tys. zł. Miesięcznie gra się około 10 koncertów. Rachunek jest prosty: dwumiesięczna przerwa w sezonie to strata, która opiewa na 600 tys. zł, czyli tyle, co dobry apartament. Co wtedy robią discopolowcy? - Sam nigdy nie wpadłbym na taki pomysł, szanuję swoich fanów, ale słyszałem, że w środowisku niektórzy wynajmują wtedy „brata bliźniaka” - opowiada.

  - Sobowtóra? - dopytujemy.

  - Tak, właśnie, kogoś w rodzaju sobowtóra - twierdzi Niecik. Nie trzeba nawet umieć śpiewać - wystarczy korzystać z playbacku.

  Czytaj na kolejnej stronie

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   mariusz zrób mi wypadek ahhhhh

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   artyści to też ludzie zdarzają im się różne sytuacje w życiu

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   artyści to też ludzie też zdarzają i się nim się różne sytuacje w życiu jak wszystkim zresztą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Błąd wtytule

   gal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   "Wypadki chodzą po artystach"
   Od kiedy to są artyści?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama