Ważne
  Jak poradzić sobie z zepsutą pralką?

  Jak poradzić sobie z zepsutą pralką?

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jak poradzić sobie z zepsutą pralką?
  Awaria pralki to sytuacja, która może przyprawić o lekki zawrót głowy nie tylko doskonałe panie domu, ale nawet zwykłych śmiertelników – trudno sobie dziś wyobrazić ręczne pranie sterty skarpetek czy koszulek. W miarę możliwości warto zatem zapobiegać powstawaniu usterek, dbając o prawidłową eksploatację. Jednak morze się zdarzyć, że nawet najpoprawniej użytkowana pralka odmawia posłuszeństwa. W takim wypadku dobrze jest wiedzieć, z jaką usterką mamy do czynienia i czy możemy naprawić ją samodzielnie, czy też lepiej od razu wezwać fachową pomoc.
  Jak poradzić sobie z zepsutą pralką?

  Nieobracający się bęben


  Jeśli bęben pralki nie chce się kręcić, na początku warto upewnić się, czy nie załadowaliśmy zbyt dużej ilości ubrań – przeładowywanie pralki to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzenia bębna. Taka nieprawidłowość może być również spowodowana zerwaniem lub obluzowaniem paska klinowego. W pierwszym przypadku pasek trzeba będzie wymienić na nowy, w drugim zaś wystarczy odpowiednio go naciągnąć.


  Program się zacina


  Przerywanie prania w nieodpowiednim momencie, zbyt długie pranie, kilkukrotne pobieranie i wypompowywanie wody, pomijanie niektórych kroków prania, za słabe lub zbyt mocne podgrzewanie wody – wszystko to może być objawem uszkodzenia programatora. Jeżeli usterka dotyczy mikroprocesora, wówczas programator trzeba będzie wymienić. Koszt takiego elementu wynosi średnio od ok. 150 zł nawet do ponad 500 zł, więc w niektórych przypadkach lepiej zastanowić się nad zakupem nowej pralki, zwłaszcza jeżeli ta zepsuta ma już swoje lata. Awaria programatora może być także spowodowana zanieczyszczeniem styków lub zacinaniem się silniczka – wtedy wymiana całego elementu nie będzie konieczna, wystarczy naprawa.


  Wirowanie budzi pół osiedla


  Kiedy etap wirowania pralki wywołuje niemalże trzęsienie ziemi, a jej hałas płoszy okoliczne psy i koty, to znak, że łożyska bębna nadają się już do wymiany. Co istotne, z naprawą tej usterki nie należy zbyt długo czekać, ponieważ obluzowany bęben może przyczyniać się do przetarcia grzałki i niszczenia ubrań. Dodatkową atrakcją podczas wirowania może być przemieszczanie się pralki, co oznacza, że jest ona niewłaściwie wypoziomowana. Ten błąd można naprawić, regulując nóżki i sprawdzając efekt przy pomocy poziomicy.


  Wyciek wody z pralki


  Zalewanie sąsiadów, nawet tych nielubianych, nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń. Jeżeli zatem dostrzeżemy, że pod pralką tworzy się kałuża, należy niezwłocznie sprawdzić filtr – może się okazać, że jest po prostu zapchany lub zgromadził się na nim osad. Inną, nieco poważniejszą przyczyną wyciekania wody spod pralki może być awaria uszczelki pierścieniowej lub całej pompy. Wtedy uszkodzony element trzeba będzie zastąpić nowym. Pralka nie wypompowuje wody


  Nieodwirowane ubrania i woda pozostająca po praniu w bębnie świadczą o niedrożności odpływu lub uszkodzeniu pompy spustowej. Jeśli problem dotyczy pompy, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko oddać pralkę do serwisu. Jednak, jak dodają eksperci z RestartAGD.pl, na początku warto upewnić się, że wąż odpływowy nie jest zapchany (przepłukujemy go) oraz wyjąć i wyczyścić filtr. Powodem, dla którego pralka nie wypompowuje wody, może być także osad z kamienia. Możemy usunąć go przy pomocy gotowych preparatów odkamieniających lub kwasku cytrynowego czy sody oczyszczonej.


  Jak wydłużyć żywotność pralki?


  Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku pralki działania profilaktyczne nie są zbyt skomplikowane. Przede wszystkim pamiętajmy o opróżnianiu kieszeni przed włożeniem ubrań do pralki. Mniejsze elementy, np. bieliznę, najlepiej prać w materiałowych woreczkach lub poszewkach na pościel – dzięki temu unikamy ryzyka zatkania filtra zabłąkaną skarpetką. Raz na jakiś czas (przynajmniej co 2-3 miesiące) warto także wyciągnąć i oczyścić filtr. Jako że częstą przyczyną awarii pralki jest kamień, należy używać zmiękczaczy wody oraz mniej więcej raz na 3 miesiące ustawić puste pranie, wsypując sodę oczyszczoną do pojemnika na proszek oraz wlewając ocet do bębna. Dzięki temu możemy skutecznie przeciwdziałać powstawaniu kamiennego osadu, a pralka będzie nam służyć znacznie dłużej.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo