Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery kąty bez żadnych barier

Ewelina Oleksy
Filip Rodzik mieszkanie treningowe zwiedzał z ciekawością. Nie miał problemu z dojazdem i skorzystaniem z łazienki
Filip Rodzik mieszkanie treningowe zwiedzał z ciekawością. Nie miał problemu z dojazdem i skorzystaniem z łazienki PaweĹ
Wrocław uczy inwalidów życia na wózku. Powstał dla nich specjalnie urządzony lokal.

Nie ma tu żadnych progów, ani stopni. A wszystkie półki i szafki są w zasięgu ręki. Mowa o mieszkaniu treningowym, które z myślą o inwalidach powstało przy ul. Drzewieckiego we Wrocławiu.

Każdy niepełnosprawny może wziąć tu lekcje poruszania się na wózku inwalidzkim i wykonywania na nim codziennych, domowych czynności. To jedyne takie miejsce na Dolnym Śląsku i jedno z nielicznych w Polsce. Na czym polega jego wyjątkowość?
- Nie ma w nim żadnych barier. Prosto urządzone, funkcjonalne i dające swobodę - tłumaczy poruszający się na wózku Jacek Wierdak ze stowarzyszenia Grupa Aktywnej Rehabilitacji, które urządziło mieszkanie. - Pokazujemy, że wcale nie trzeba mieć poręczy do trzymania się przy ścianie. Wystarczy trochę przestrzeni i dobrze dobrane meble - wyjaśnia.

Ideę podpatrzono w Szwecji. Mieszkanie powstało przede wszystkim dla osób, które chodzić przestały w wyniku wypadku. Co roku we Wrocławiu przybywa ich ok. 10.
- Takich ludzi rehabilitacja nie nauczy tego, jak wygodnie usadowić się na wózku. My wszystkiego uczymy na bazie własnego doświadczenia. Chodzi o to, żeby osoba sparaliżowana jak najszybciej po wyjściu z kliniki chciała usiąść na wózek, zamiast być przykutą do łóżka - podkreśla Wierdak.

Blisko 180-metrowe mieszkanie wygląda jak prawdziwy dom. Wchodzimy prosto do dużego salonu, w którym można rozłożyć podjazdy do nauki wjeżdżania po schodach. Tu jest też kuchnia z niskim blatem, zlewem i lodówką. Obok biuro z komputerami i (niezabudowanymi, bez szafek) biurkami, idealnymi do zaparkowania.
W sypialni zwykłe łóżka, ale takie, żeby wygodnie było się z nich przesiąść na wózek. W łazience tylko jeden uchwyt - przy toalecie. Obok prysznic i prosta umywalka. Tuż za ścianą kącik do konserwacji wózków. Jest też siłownia i sala do tenisa stołowego.

Mieszkaniem zachwycony jest Filip Rodzik, student, który od 9 lat nie chodzi.
- Gdybym kilka lat temu miał okazję skorzystać z takiego szkolenia, na pewno bym to zrobił - przyznaje.
Projekt współfinansował urząd miasta.
- To świetny pomysł. Jestem gotów wesprzeć akcję pieniędzmi z kasy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - mówi Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Każdy, kto zdecyduje się na szkolenie, ma zapewnioną opiekę instruktora, także jeżdżącego na wózku. Mieszka z nim przy ul. Drzewieckiego przez 5 dni.
Trening jest darmowy. Żeby się zgłosić, wystarczy zadzwonić do stowarzyszenia: tel. 0 605-266-525.

Po mieście trudno się ruszać
We Wrocławiu niepełnosprawnym wciąż żyje się niewygodnie. 40 proc. z nich narzeka na ograniczony dostęp do służby zdrowia i rehabilitacji. Spore trudności sprawia poruszanie się po ulicach. Tylko co trzeci inwalida mieszkający w stolicy Dolnego Śląska pracuje. Aż 24 proc. uważa, że znalezienie zatrudnienia to problem. Tak wynika z sondażu, przeprowadzonego ostatnio przez agencję IMAS International.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska