Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko co musisz wiedzieć o obwodnicy + MAPA

Jerzy Wójcik
Paweł Relikowski
Pierwsi kierowcy przejechali w środę całą autostradową obwodnicą Wrocławia. To oznacza prawdziwą rewolucję, bo miasto powinno się odkorkować. Poza zrozumiałą radością, pojawiają się pierwsze pytania i wątpliwości. Po konsultacji z projektantami i zarządcą drogi odpowiadamy na 10 najważniejszych.

Czy przejazd jest płatny, czy darmowy? Jak będzie w przyszłości?
Przejazd uruchomioną dziś obwodnicą będzie darmowy, choć prawo wciąż umożliwia wprowadzenia opłat. Jednak w praktyce wymagałoby to czasochłonnej i kosztownej budowy bramek poboru opłat. Poza tym premier Donald Tusk zadeklarował w ostatnią sobotę we Wrocławiu, że droga będzie darmowa. Wspomniał o możliwości zmiany statusu obwodnicy z autostrady na drogę ekspresową.


ZOBACZ TEŻ: PREZYDENT KRAKOWA TWIERDZI, ŻE BEZPŁATNA OBWODNICA WROCŁAWIA TO KPINA!

Na ile obwodnica odciąży Wrocław? Czy ktoś to dotychczas obliczył?
Prognozy ruchu robił główny projektant Marek Suchy oraz Antoni Szydło z Politechniki Wrocławskiej. Wynika z nich, że na odcinku, na którym obwodnica jest autostradą, dziennie może jeździć ok. 30 tys. samochodów. Tyle nie wjedzie do miasta i nie zablokuje newralgicznych skrzyżowań.

ZOBACZ MAPĘ AUTOSTRADOWEJ OBWODNICY WROCŁAWIA

Jaką prędkość można rozwinąć na obwodnicy?
Teraz - 140 km/h na ponad 22-kilometrowym odcinku, gdzie obwodnica jest autostradą. 120 km/h na dojazdach, gdzie obwodnica ma klasę drogi ekspresowej. Ale wątpliwości pojawiają się np. na łączniku Długołęka, gdzie brakuje oznaczenia, że jest to droga ekspresowa. I rzeczywiście, zarządca tłumaczy, że 6-kilometrowy odcinek obwodnicy przed Długołęką to zwykła droga dwujezdniowa o ruchu przyspieszonym. Czyli maksymalnie możemy tam jechać 100 km/h. Dodajmy, że przed skrzyżowaniami ze światłami stoją znaki ograniczające prędkość do 50 km/h.

Dlaczego przy wjeździe na autostradę kończy się Wrocław?
Wynika to głównie z przepisów, które nie przewidują odpowiedniego znaku na oznaczenie miasta w ciągu autostrady. A zatem, gdyby na autostradzie postawić znak Wrocław (teren zabudowany lub nie), kierowcy musieliby zwalniać. Dlatego tablice z początkiem miejscowości ustawiono już na zjazdach i wjazdach, choć tak naprawdę droga przecina Wrocław.

Dlaczego na ekranach akustycznych pojawiają się "tarcze" koloru zielonego i czerwonego?
Czerwone tarcze oznaczają wyjścia ewakuacyjne dla kierowców. Skorzystają z nich, gdy w razie zagrożenia trzeba będzie szybko opuścić autostradę. Zielone "tarcze" to rozwiązanie bardziej techniczne. Zasłaniają one miejsca, w których mamy różnice w wysokości ekranu. Chodzi o estetykę, bo bez tarcz mielibyśmy puste wyrwy w tych miejscach.
Co oznaczają kolorowe instalacje na ekranach?
Pojawiają się one na węzłach: Lotnisko, Stadion i Północ. To ułożone przestrzennie rurki w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim i żółtym. Co ciekawe, są widoczne z dróg wokół obwodnicy. Zawsze tworzą układ dwóch liter: WW i mają symbolizować podróżnym coś w rodzaju bramy wjazdowej do Wrocławia.

Za co odpowiadają kabelki podłączone do ekranów akustycznych? Czy to ogrzewanie?
Ekrany nie są ogrzewane. Kabelki to metalowe linki, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie ekranów akustycznych. W razie wypadku i uderzenia auta w ekran, nie ma zagrożenia, że wypadnie on z autostrady z całą taflą.

Jak będzie wyglądała obsługa autostrady po uruchomieniu?
Zajmie się nią firma wyłoniona w przetargu, który już się toczy. Będzie się ona zajmowała utrzymaniem czystości, drobnymi remontami i odśnieżaniem nawierzchni.

Jakie znaki będą prowadziły kierowców na obwodnicę?
Magistrat już w październiku zlikwiduje w centrum miasta znaki kierujące na konkretne miasta. Pojawią się tablice prowadzące kierowców na obwodnicę śródmiejską i autostradową. Dopiero tam kierowca dowie się, gdzie ma dalej jechać.

Czy na autostradzie wciąż stoi tabliczka z błędną nazwą "Ślęża"?
Na szczęście, błąd już poprawiono. Obwodnica przekracza rzekę Ślęzę, a nie jak na początku głosiła tabliczka - Ślężę (czyli górę).
u

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska