Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeleniogórskie Zabobrze nie ma gdzie się rozbudować

Mariusz Junik
Osiedle Zabobrze kończy się wraz z granicami miasta. Nie ma już tu więcej miejsca na stawianie nowych budynków mieszkalnych
Osiedle Zabobrze kończy się wraz z granicami miasta. Nie ma już tu więcej miejsca na stawianie nowych budynków mieszkalnych fot. Marcin Oliva Soto
Największe jeleniogórskie osiedle Zabobrze ma już bardzo niewielkie możliwości rozbudowy.

Z trzech stron inwestycje doszły do momentu, w którym dalsza rozbudowa jest praktycznie niemożliwa. Z jednej strony Zabobrze ogranicza gmina Jeżów Sudecki, z drugiej - ogródki działkowe i linia kolejowa, a z trzeciej - obwodnica i droga dojazdowa do szpitala.
Rozbudowa możliwa jest tylko w kierunku Dziwiszowa i Góry Szybowcowej. Na razie jednak takich planów inwestorzy nie mają. Wciąż próbują zabudowywać działki, które pozostały w środku osiedla.

Najlepiej widać zahamowanie rozbudowy od strony Jeżowa Sudeckiego. - Tam inwestycje doszły do samych granic miasta. Już dalej nie można budować - przyznaje Andrzej Łękawa, geodeta miejski.

Z trzech stron inwestycje doszły do momentu, w którym dalsza rozbudowa jest praktycznie niemożliwa.

Mieszkańcy ostatnich domów jednorodzinnych, wybudowanych przez Jeleniogórskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, mają już widok na domki w Jeżowie Sudeckim. Tam zostało jeszcze trochę miejsca na zabudowę, działki cieszą się od kilku lat sporym wzięciem.
- Mam tu ładny widok na Jelenią Górę i Karkonosze, a do miasta dosłownie krok - mówi Leonard Kiwak, który od kilku lat mieszka na pograniczu Jeżowa Sudeckiego i Jeleniej Góry.
W rękach gminy pozostaje jeszcze spora część gruntów, dużo jest w rękach prywatnych. Jeden z deweloperów stawia obecnie na pograniczu siedem domków, tzw. bliźniaków. Powstanie miniosiedle z nowymi ulicami o ładnych nazwach, np. Zielna, Łąkowa. Droga łącząca z Zabobrzem wszystkie domy w Jeżowie została w ubiegłym roku wyremontowana.
- Na terenie naszej gminy od strony Zabobrza jest jeszcze miejsce na co najmniej kilkaset domków - mówi wójt gminy Edward Dudek.

Boom na budownictwo jednorodzinne w Jeżowie na skraju Zabobrza pojawił się po 2000 roku. Wówczas uchylono wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego sprzed 1995 roku. Można było wtedy budować praktycznie wszędzie, gdzie tylko inwestor miał ochotę. Również po stronie jeleniogórskiej pobudowało się wiele bloków i domów. Dzięki temu dziś na Zabobrzu mieszka ok. 30 tysięcy ludzi.

Deweloperzy zabudowują wnętrze osiedla, szukając ostatnich wolnych działek. Tak powstały m.in. bloki obok marketu Kaufland. W planach jest obecnie rozbudowa dróg dojazdowych do centrum handlowego Echo na skraju Zabobrza.

Nie planuje się rozbudowy ani remontów dróg osiedlowych, które są w dobrym stanie.
- Na osiedlu robi się coraz ciaśniej. Na parkingach i ulicach przybywa samochodów - mówi Jerzy Kropacki, mieszkający od 20 lat na Zabobrzu.
Przypomina, że jeździł kiedyś po Zabobrzu traktorem. Dziś w tym miejscu stoją 11-piętrowe wieżowce.

Inni budują

Zabobrze jest jedynym osiedlem w mieście, którego rozbudowa jest utrudniona. To dlatego, że to prawdziwa sypialnia Jeleniej Góry. W Cieplicach jest kilka małych osiedli domków jednorodzinnych, wokół których jest jeszcze sporo miejsca na nowe inwestycje. Podobnie jest w Sobieszowie, gdzie zabudowa powoli dochodzi do granic sąsiedniej gminy - Podgórzyna. Kiedyś Cieplice i Sobieszów były samodzielnymi miejscowościami, do Jeleniej Góry zostały przyłączone w 1976 roku. Podobnie jak dwie kolejne dzielnice: Maciejowa i Goduszyn. Dzięki temu za jednym zamachem Jelenia Góra zyskała kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Z trzech stron inwestycje doszły do momentu, w którym dalsza rozbudowa jest praktycznie niemożliwa.

Piątą dzielnicą stał się Jagniątków, który znalazł się w granicach miasta w 1999 roku (wcześniej był częścią Piechowic). We wszystkich trzech dzielnicach rozbudowa przebiega powoli, nie ma problemów z wolnymi działkami. Większość z nich znajduje się w rękach prywatnych.

Czy na Zabobrzu powinny nadal powstawać nowe bloki i domki jednorodzinne? Podyskutuj na: gazetawroclawska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska