Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe firmy z Dolnego Śląska zawojowały świat

Mariusz Junik
Michał i Jarek Bednarzowie z Jeleniej Góry stworzyli dwa programy komputerowe dla gigantów światowej gospodarki
Michał i Jarek Bednarzowie z Jeleniej Góry stworzyli dwa programy komputerowe dla gigantów światowej gospodarki Marcin Oliva Soto
Czy Jelenia Góra stanie się drugą Doliną Krzemową. Szlak przetarli już innym bracia Bednarzowie.

Co łączy Jelenią Górę z bankiem Bahrajnu, arabskimi liniami lotniczymi i największym chińskim operatorem telefonów komórkowych? To niewielka firma Code Two, która ma siedzibę w stolicy Karkonoszy. Z jej programów komputerowych korzystają największe korporacje świata. Bracia Bednarzowie przecierają właśnie szlaki dla innych firm z nowatorskim pomysłem na biznes. Ich firma jest prawie nieznana w regionie, za to znajduje się w pierwszej piątce firm z całego świata, produkujących oprogramowanie do ulepszania poczty elektronicznej.

- Z naszych programów korzystają największe światowe korporacje, a na Dolnym Śląsku jedynie urząd marszałkowski - uśmiecha się 37-letni Jarosław Bednarz, który dwa lata temu założył firmę razem z 31-letnim bratem Michałem. Ich innowacyjność dostrzegł nawet Microsoft, który przyjął Michała, jako jedynego Polaka, na listę najbardziej cenionych informatyków na świecie, specjalistów od optymalizacji programu Outlook.

Przygodę z informatyką bracia zaczynali na początku lat 90. od pisania programów komputerowych w... zeszycie.
- Raz w tygodniu na lekcji wprowadzaliśmy zapisane w nim dane do komputera - śmieją się dzisiaj.

Bracia stworzyli dwa programy, na których oparta jest dzisiaj cała ich działalność. Pierwszy to ulepszony system poczty elektronicznej. Drugi służy do organizacji pracy grupowej w firmie bez konieczności kupowania drogich serwerów.

Na świecie z ich oprogramowania korzysta ponad 4000 firm i instytucji, w tym największy chiński operator komórkowy, amerykański koncern medialny CBS, bank Bahrajnu, arabskie linie lotnicze i koncern Mitsubishi. W Polsce m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i linie lotnicze LOT.

Programy powstają w niewielkim biurze w Jeleniej Górze. Dziś firma zatrudnia trzech informatyków i przyjmie do pracy kolejnych. Aby znaleźć najlepszych, chce nawiązać współpracę z uczelniami. - Chętnie poślemy tam na praktyki naszych informatyków - mówi Grażyna Malczuk, kanclerz Kolegium Karkonoskiego. Studenci jeleniogórskiego oddziału Politechniki Wrocławskiej również chętnie skorzystaliby z takich praktyk. Będzie to możliwe w przyszłym roku.

Pomysłowi
Na Dolnym Śląsku jest kilka firm, które swoimi produktami mogą pochwalić się na całym świecie.
W Bolesławcu firma Jacka Pietraszkiewicza produkuje systemy komputerowe do nawigacji, które prowadzą statki i jachty po morzach. Dwa lata temu kupiła w Kanadzie program, który stale ulepsza. Dziś korzystają z niego zarówno armatorzy z całego świata, jak i żeglarze przygotowujący się do olimpiady. Pomysł, podobnie jak w przypadku Code Two, również wydaje się prosty, bo program można zainstalować na zwykłym laptopie.

Również w Bolesławcu, Zdzisław Oszczęda w stworzonej w piwnicy pracowni wynalazł nanowodę, dzięki której wkrótce rozpocznie produkcję nowatorskiej pasty do zębów. Dostał na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Wrocławska firma ATON-HT opracowała jedyną na świecie technologię bezpiecznego unieszkodliwiania groźnych odpadów. Firma dostała dofinansowanie z Unii na rozwój tej technologii, a także otrzymała wyróżnienie Business Award 2008.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska