Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Będzie nowy plac Społeczny

Bartłomiej Knapik
Jeszcze w tym roku nowy pomysł na pl. Społeczny mają zatwierdzić miejscy radni
Jeszcze w tym roku nowy pomysł na pl. Społeczny mają zatwierdzić miejscy radni Fot. Tomasz Hołod
Tunel połączy most Grunwaldzki z ulicą Kościuszki. Miejsce estakad zajmie kilkanaście nowych budynków.

Kierowców przejeżdżających przez plac Społeczny czeka rewolucja. Po przebudowie, która nastąpi prawdopodobnie za kilka lat, powstanie tutaj tunel, którym przejedziemy od mostów: Pokoju i Grunwaldzkiego aż do skrzyżowania ulic Pułaskiego i Kościuszki.

Zakłada to opracowany właśnie w urzędzie miejskim nowy projekt zagospodarowania placu. Urzędnicy i architekci pracowali nad nim przez prawie dwa lata.
Nowy tunel ma służyć głównie tym kierowcom, którzy będą chcieli ominąć centrum miasta. W ratuszu przewidują, że właśnie przez Pułaskiego zmierzać będzie w przyszłości większość samochodów. Jednocześnie urzędnicy chcą ograniczyć ruch na ulicy Kazimierza Wielkiego i zbudować nową trasę, która połączy plac Społeczny z placem Strzegomskim. Już nazwali tę drogę śródmiejską trasą południową.

Kierowców przejeżdżających przez plac Społeczny czeka rewolucja.

- Dziś nie możemy z całą pewnością powiedzieć, czy najpierw zwężona będzie Kazimierza Wielkiego, czy przebudowany pl. Społeczny. Ale docelowo ruch między osiedlami nie będzie się odbywać przez ścisłe centrum - tłumaczy Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia ds. Komunikacji.

Ci, którzy przez plac Społeczny będą chcieli dotrzeć do centrum, dojadą tam przez rondo, które powstanie tuż za mostem Grunwaldzkim, obok urzędu wojewódzkiego. A z niego nową, poszerzoną trasą wzdłuż parku Słowackiego aż do Podwala. To nie nowy pomysł, a odtworzenie przedwojennej trasy cesarskiej.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego pl. Społecznego był już oceniany przez ekspertów.
- Oceniliśmy go pozytywnie - mówi Władysław Szostek, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Zrzesza ona naukowców i najlepszych architektów we Wrocławiu.

Komisja miała jednak kilka uwag do pomysłów miejskich planistów. Wątpliwości wzbudził choćby plac przed mostem Grunwaldzkim. Miasto chce, aby obok ronda powstał tutaj wieżowiec. Komisja ma wątpliwości, czy to dobre miejsce dla budynku o wysokości kilkunastu pięter. - Mamy także zastrzeżenia do wyglądu placu przed urzędem wojewódzkim. Mają się tu znajdować wjazdy do tunelu, a to oznacza, że trudno będzie po tej okolicy chodzić pieszym - tłumaczy Władysław Szostek.

Kiedy czekają nas zmiany na placu Społecznym? Jeszcze w tym roku projekt powinien trafić pod obrady rady miejskiej.

Kiedy czekają nas zmiany na placu Społecznym? Jeszcze w tym roku projekt powinien trafić pod obrady rady miejskiej. Ale daty samej przebudowy urzędnicy dziś jeszcze nie podają. Pewne jest, że najpierw musi skończyć się kryzys, bo spora część pieniędzy potrzebnych na inwestycję ma pochodzić ze sprzedaży położonych tu działek.

Jak będzie wyglądała sama przebudowa?
- Na pewno nie zamkniemy całego placu - uspokaja Jacek Barski, dyrektor departamentu architektury i rozwoju we wrocławskim ratuszu. - Przede wszystkim trzeba najpierw stworzyć alternatywny układ komunikacyjny. Niekoniecznie od razu z tunelem - dodaje.
Prawdopodobnie na początku poprawione zostanie połączenie mostu Pokoju z aleją Słowackiego oraz mostu Grunwaldzkiego z pl. Wróblewskiego wzdłuż dzisiejszej ulicy Mazowieckiej. Samochody mogłyby wtedy nie jeździć przez środek placu.

Wówczas możliwe będzie rozebranie estakad i rozpoczęcie budowy ulic w ich miejscu. Dopiero, gdy gotowe będą drogi, rozpocznie się budowa biurowców i bloków mieszkalnych. Tym zajmą się już prywatne firmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska