Według najnowszych badań osoby, które długo są samotne są mniej empatyczne i pomocne. Brak partnera często powoduje także, że skupiamy się wyłącznie na swoich problemach, co z kolei może prowadzić do depresji.

Niedawno zostały opublikowane badania wskazujące na to, jak zmieniamy się pod wpływem długotrwałej samotności. Autorem badań jest John Cacioppo z Uniwersytetu w Chicago, który wraz ze swoim zespołem przepytał 229 osób w średnim wieku.

Według badań, o których informuje m.in. New Yotk Magazine samotność prowadzi do mniej empatii i chęci udzielania pomocy innym. Osoby, które wzięły udział w ankietach były mocno przeczulone na swoim punkcie i bardziej niż osoby w związkach skupione na własnych problemach.

Autorzy badań wskazują, że samotność jako taka nie jest złym stanem i może dać nam wiele korzyści. Jednak jak wynika z ich raportu, osoby samotne, które marzą o związku z drugą osobą mogą wydawać się samolubne i aroganckie, przez co odpychają potencjalnych partnerów.

Problem dotyczy szczególnie osób długotrwale samotnych, bo ludzie, którzy właśnie rozstali się z ukochanym, często chcą poznać nowe osoby i zapomnieć o goryczy rozstania.

W wywiadzie dla magazynu Fortune, John Cacioppo tłumaczył, że kluczem do pokonania samotności, może być "przekwalifikowanie się, jak myślimy o innych", abyśmy tak łatwo nie oceniali innych tylko myśleli o nich pozytywnie.

aneta.niezgoda@polskapress.pl

Zobacz też: Dlaczego boimy się samotności?

Źródło: TVN