Jeszcze parę lat temu w przypadku rozmów o dietach dominowały informacje o tym, ile dany produkt ma kalorii i jak długo trzeba go spalać. Dzisiaj częściej wspominamy o tym, jakie pokarmy źle wpływają na nasze zdrowie.

Coraz więcej osób decyduje się na dietę pozbawioną glutenu czy laktozy. W rozmowach o dietach dyskusje o liczbie kalorii czy zgubnym wpływie węglowodanów na figurę coraz częściej zastępują różnego rodzaju nietolerancje i alergie pokarmowe. Czym te dolegliwości się różnią?

– Alergia pokarmowa oznacza patologiczną reakcję organizmu, a dokładniej układu odpornościowego na spożyty pokarm. W zależności od jej typu objawy mogą wystąpić już po kilkunastu sekundach od zjedzenia uczulającego produktu bądź dopiero po kilku dobach.

Najczęściej są to pokrzywka i świąd skóry, wymioty czy biegunka, ale mogą do nich dołączyć także mrowienie języka i warg, obrzęk gardła, trudności z oddychaniem, kłopoty z sercem, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny – tłumaczy dr Monika Dąbrowska-Molenda, dietetyk z Kliniki Wellness Szpitala Medicover.

Czytaj też: Chora wątroba: prawdy i mity o naszym „mózgu brzusznym"

Jak dodaje dietetyk, w przypadku nietolerancji pokarmowej mamy natomiast do czynienia wtedy, gdy organizm wykazuje nadwrażliwość na określony składnik żywności, ale nie ma ona charakteru immunologicznego, a wynika na przykład z braku enzymu odpowiedzialnego za jego trawienie.

Według szacunków, nawet 45 proc. osób, zarówno dzieci jak i dorosłych może cierpieć na nietolerancje pokarmowe. Objawy to nie tylko bóle brzucha czy biegunka, ale także bóle głowy.

Aby sprawdzić, czy mamy alergię lub nietolerancję pokarmową możemy zastosować dietę eliminującą poszczególne składniki. Inną możliwością jest badanie krwi ukierunkowane na wykrycie naszych problemów z jedzeniem.

Można też pójść dalej i zdecydować się na specjalistyczne testy genetyczne, które pozwalają zdiagnozować nie tylko wrodzone alergie pokarmowe, ale i predyspozycje do nietolerancji o podłożu genetycznym. Raport zawiera informacje o stopniu nietolerancji i nadwrażliwości na takie składniki jak laktoza, gluten, kofeina czy sól. Wyniki wskazują także produkty spożywcze, które najkorzystniej oddziałują na organizm pacjenta.

redakcja@stronakobiet.pl

Które produkty nie zawierają glutenu?

Wideo: Agencja TVN/ x-news