Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” sprawdza się też w przypadku włosów. Aby były mocne i lśniące, potrzebują wielu witamin i składników mineralnych.

Gdy w codziennej diecie zabraknie ci witamin i składników mineralnych, organizm w pierwszej kolejności zareaguje pogorszeniem wyglądu włosów oraz wypadaniem, ponieważ z punktu widzenia przetrwania, są najmniej kluczowe. Czego nie może zabraknąć, by włosy były w dobrej kondycji?

Witamina A

Wspiera produkcję sebum w skórze głowy, co pozwala nawilżyć włos i zapobiec tym samym jego matowieniu i przesuszeniu.

Należy jej szukać w pełnotłustym mleku, tłustych rybach, morelach, marchwi, dyni i zielonych warzywach. Zbyt duże ilości witaminy A są szkodliwe dla organizmu, ponieważ kumulują się w tkankach . Wtedy mogą powodować świąd skóry głowy oraz wypadanie włosów.

Biotyna

Nazywana jest „witaminą piękna i urody”. Zapobiega łojotokowi, bierze udział w produkcji hemoglobiny, zapobiega anemii oraz reguluje poziom cukru we krwi - wszystko to pozytywnie wpływa na stan włosów. Jej niedobór może powodować ich osłabienie, a nawet przedwczesne siwienie. Znajdziemy ją w wątróbce wołowej, soi, żółtkach jaj, orzechach włoskich, sardynkach, kalafiorze czy szpinaku.

Witamina C

Witamina C pomaga w tworzeniu u regeneracji tkanki łącznej, w której znajdują się włókna kolagenowe oraz elastyna. Tkanka ta tworzy też razem z nabłonkiem mieszek włosowy oraz brodawkę włosa, która zaopatruje go we wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Witamina C jest także kluczowa dla produkcji kolagenu, od którego w dużej mierze zależy to, czy włosy są mocne i prawidłowo rosną. Witaminę C znajdziemy w czerwonej papryce, owocach dzikiej róży, rokitniku, natce pietruszki, czarnej porzeczce i truskawkach.

Żelazo

Żelazo wpływa na produkcję hemoglobiny, czyli składnika, który zaopatruje tlen do każdej komórki i narządu organizmu, stąd nie powinno go zabraknąć w naszej diecie. Mieszki włosowe potrzebują odpowiedniej dawki witamin i minerałów dostarczanych poprzez różnorodną dietę lub drogą sup-lementacji. Żelazo znajdziemy w czerwonym mięsie, podrobach, fasoli, grochu, czerwonych i zielonych warzywach.

Witamina D

Witamina ta odpowiada za wzrost brodawek, z których wyrasta włos. Witaminę D można znaleźć chociażby w nabiale - mleku, jogurtach, jajach oraz tłustych rybach typu dorsz, sardynki. Wytwarzana jest też poprzez promieniowanie słoneczne, dlatego warto spędzać na słońcu ok. 15 minut dziennie.

Witamina E

Witamina E może powstrzymywać wypadanie włosów, bo pomaga utrzymać dobrą kondycję skóry głowy. Jej źródła to oleje roślinne, zielone warzywa liściaste, migdały, orzechy, jaja i kiełki pszenicy.

Magnez

Magnez korzystnie wpływa na zdrowie skóry głowy, co ma znaczenie dla naszych włosów. Jest to również kluczowy pierwiastek dla dobrego funkcjonowania układu nerwowego. Może to być istotne w łysieniu telogenowym, czyli typie łysienia uwarunkowanego wpływem stresu. Stres obok hormonów i czynników genetycznych, jest jednym z najczęstszych powodów wypadania włosów. Bardzo silna reakcja emocjonalna lub długotrwałe napięcie wprowadza organizm w stan tzw. stresu fizjologicznego, co może spowodować przedwczesne przejście mieszka włosowego do etapu spoczynku, który poprzedza jego wypadnięcie. Specjaliści doradzają odpoczynek, relaks jak i odpowiednią podaż magnezu.

Niacyna

Niacyna zwana też witaminą B3 lub PP, pomaga detoksykować organizm, odżywia skórę skalpu, usprawnia krążenie krwi, a co za tym idzie usprawnia porost włosów. Można ją znaleźć w rybach - makreli, chudym mięsie - cielęcinie, indyku, orzeszkach ziemnych oraz drożdżach.

Cynk

Cynk ma właściwość odbudowy uszkodzonych komórek włosa, kontroluje metabolizm aminokwasów, a co za tym idzie wspiera rozwój kreatyny, usprawnia wchłanianie witaminy A i reguluje pracę gruczołów łojowych, które nawilżają włos, czyniąc go elastycznym i błyszczącym. Znajdziemy go w ostrygach, wątróbce, cebuli, groszku, krewetkach, sezamie i czosnku.

Krzem

Krzem odpowiada m.in. za syntezę kolagenu, a włosy w dużej części składają się z kolagenu właśnie. Jego niedobór spowoduje, że będą cienkie, łamliwe i pozbawione blasku. Dobre źródła krzemu to chleb razowy, skrzyp polny, pokrzywa, szparagi, szczypiorem, skóra owoców oraz wodzie źródlanej.

Neuroodżywianie, czyli wakacyjne spa dla mózgu. Na czym polega?

Źródło: TVN