„Częste mycie skraca życie", „Mądrzy ludzie żyją w brudzie" albo „Przez wodę i mydło życie mi obrzydło". Takich przysłów można znaleźć więcej. Higieniści reagują na nie agresywnie, ale...

Przesadna higiena może okazać się szkodliwa? Może. Takie wnioski przedstawił brytyjski magazyn naukowy „New Scientist". A co na ten temat uważają polscy uczeni?

- Kąpiele i leżenie w wannie w detergentach nikomu nie służy. Przybyło nam alergii na substancje chemiczne poprzez nadmierne stosowanie kosmetyków - powiedziała prof. Ewa Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Podkreśliła, że bardzo ważne jest również, aby rodzice dzielili się swoją florą bakteryjną z małymi dziećmi. Niewskazane jest również wyparzanie smoczków i butelek, ponieważ sterylny przewód pokarmowy nie jest wówczas przystosowany do dobrej tolerancji pokarmu.

Swoją opinią podzielił się również dermatolog dr Bartłomiej Kwiek. Jego zdaniem, częste mycie usuwa nie tylko szkodliwe bakterie, ale osłabia też naturalną warstwę lipidową.

Zobacz galerię

- W tym momencie skóra jest bardzo podatna na alergie. Stosowanie wówczas intensywnie pachnących środków nie jest wskazane - powiedział.

POSŁUCHAJCIE: