Co trzecia rodzina na książki i przybory wyda pieniądze z rządowego programu.

W tym roku zakup podręczników, plecaków, zeszytów czy długopisów nie powinien rodzicom spędzać snu z powiek. Z badań, przeprowadzanych cyklicznie na zlecenie firmy Provident, wynika, że średnia wartość tegorocznych wydatków na wyprawkę szkolną wynosi 526 zł na jedno dziecko. To o ponad 50 zł mniej niż w roku ubiegłym i o ok. 150 zł mniej niż dwa lata temu.

Prawdopodobnie jest to kwestia tego, że z każdym rokiem coraz większa grupa otrzymuje bezpłatne podręczniki - w tym roku dostaną je wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ubiegłym roku wspomniane dwa roczniki musiały za nie płacić.

Co ciekawe, na wyprawkę zdecydowanie więcej wydadzą osoby z dużych i średnich miast - ich wydatki przekroczą 600 zł na dziecko. - Z kolei mieszkańcy wsi i mniejszych miast przeznaczą na ten cel mniej niż 500 zł - mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 80%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

6-letnia Natalia z Bydgoszczy kilka dni temu oświadczyła rodzicom, że jeśli nie kupią jej plecaka z kucykiem Pony, to we wrześniu nie pójdzie do pierwszej klasy. 

Tornistry, zeszyty, piórniki, kredki i inne akcesoria niezbędne do nauki pojawiły się w sklepach już dwa, trzy tygodnie temu. Jakie  plecaki, piórniki czy zeszyty cieszą się w tym roku największym zainteresowaniem? Czytaj w pełnej wersji artykułu.

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się