Zniesienie ograniczeń w dochodzie utraconym, odmrożenie progów dochodowych i wysokości zasiłków rodzinnych - takie zmiany proponują senatorowie.


Zmiany w 500 plus

Zmian w pakiecie ustaw dotyczących pomocy rodzinom w wychowywaniu dzieci senatorowie chcieliby wprowadzić więcej. Poprawki dotyczą ustawy uchwalonej przez Sejm w ubiegły piątek.

Przeczytaj także: Program Rodzina 500 Plus [ZMIANY W 2017 ROKU - 12.07.2017]

Senat proponuje wykreślić zmiany dotyczące dochodu utraconego. Czyli zwolnienie się i od razu zatrudnienie u tego samego pracodawcy za mniejsze wynagrodzenie miałoby dalej być traktowane jako dochód utracony. Rząd chce to ograniczyć dostrzegając manipulowanie wysokością dochodów, by dostać 500 zł także na pierwsze dziecko.

- Moi koledzy, w ślad za „Solidarnością” uważają, że ludzie mają prawo zmieniać pracę i jeśli zmieniają to nie dlatego, żeby dostać 500 zł na dziecko - mówi senator Jan Rulewski, sprawozdawca prac nad ta ustawa. - Koledzy tłumaczą, że trudno jest wychwycić, kiedy ludzie robią to, by dostać 500 zł.

Zdaniem senatora większe znaczenie dla dochodów ma zatrudnianie się na niepełny etat, wypłacanie przez pracodawców premii i innych dodatków „pod stołem”.

500 plus - jakie zmiany?

Senatorowie proponują wyższe zasiłki rodzinne od listopada - rząd to zniósł uzasadniając, że 500 plus ma większe znaczenie.

Inne zmiany dotyczą żłobków - liczby pomieszczeń, kontroli spełniania warunków przeciwpożarowych. Senatorowie nie chcą, by nianiom rząd opłacał składki tylko od połowy minimalnego wynagrodzenia.

Wśród poprawek mniejszości, nieprzyjętych przez komisję, jest m.in. zasada złotówka za złotówkę, którą Sejm odrzucił.

Senat ma głosować nad poprawkami na obecnym posiedzeniu. Jeśli przyjmie choć jedną sprawa wróci do Sejmu. Ten będzie musiał głosować na ostatnim przedwakacyjnym posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Zmiany mają dotyczyć już najbliższego okresu zasiłkowego.


E. Rafalska: - Pieniądze na "500 Plus" są i będą. Ministerstwo rodziny planuje jednak korekty w programie.
źródło: TVN24/x-news