Jakie kwiaty sadzimy na wiosnę? Już czas! Jakie kwiatki na balkon? W końcu przyszła do nas wiosna z temperaturami około 20 st. C. A słoneczne i dłuższe dni sprzyjają pracy w ogrodzie czy na balkonie. Warto zadbać o porządek i przygotować nowe sadzonki na kwiecień Pytanie co sadzimy w marcu. Jakie kwiaty na balkon, a jakie na działce. Wasze wątpliwości rozwieją eksperci z ogrodów Kapias w Goczałkowicach-Zdroju. Marzec to idealny miesiąc na pierwsze rośliny. Od Was zależy co zasadzicie.

CO SADZIMY W KWIETNIU: Jakie kwiaty na balkon. Kwiatki szybko rosną

Choć w ogrodach wiosny jeszcze nie widać, to nadszedł już idealny moment, aby zrobić sobie wiosnę w doniczce.

- Najlepiej, aby w takich donicach znalazły się pierwsze wiosenne kwiatki czyli prymulki, bratki a także rośliny cebulowe takie jak m.in. narcyzy, tulipany, hiacynty, krokusy czy przebiśniegi - radzi Katarzyna Kapias-Blokesz z Ogrodów Kapias w Goczałkowicach-Zdroju.

CO SADZIMY W KWIETNIU: Jakie kwiaty na balkon. W marcu kwiatki szybko rosną

Jak wybrać donicę na kwiatki?

Zobacz galerię

- Zaczynamy od wyboru donicy – mówi Katarzyna Kapias-Blokesz.

Wybór donicy jest kwestią indywidualną. Może to być donica ceramiczna, plastikowa lub drewniana. W przypadku kiedy jest duża, warto na jej spodzie zrobić drenaż – czyli wysypać spód drobnymi kamyczkami.

- Ułatwi to wentylację powietrza i swobodniejszy odpływ nadmiaru wody z donicy – wyjaśnia Katarzyna Kapias-Blokesz. Ważne też, aby każda donica miała otwory do odpływu wody.

ZOBACZ KWIATKI NA BALKON I PARAPET W GALERII ZDJĘCIOWEJ. CO SADZIMY W KWIETNIU?
Zobacz galerię

Do donicy należy wsypać ziemię przeznaczoną dla roślin balkonowych. Ukorzenione rośliny i cebulki zakupione w sklepie sadzimy w wierzchniej warstwie ziemi.

Jak sadzić kwiaty?

Kwiaty w donicy możemy skomponować na kilka sposobów. Możemy stworzyć kompozycję wielobarwną, czyli mix kolorów lub monobarwną (jednokolorową). Jak mówi ekspertka od kwiatów ostatnio najbardziej popularne są kompozycje dwubarwne. Szczególnie ładnie wyglądają połączenia kwiatów żółtych i niebieskich lub fioletowych, białych i różowych, białych i niebieskich oraz pomarańczowych z zielonymi lub czerwonymi. - Warto w donicy w zasadzić różne gatunki kwiatów, wtedy kompozycja jest ciekawsza i zaskakująca – mówi Katarzyna Kapias-Blokesz.

CO SADZIMY NA WIOSNĘ: Jakie kwiaty na balkon W KWIETNIU?

Kwiaty bez problemu można ze sobą komponować bo mają podobne wymagania. Donicę należy ustawić w półcieniu a rośliny podlewać wodą z odżywką. Należy pilnować, aby ziemia nie przeschła, ale nie należy też z wodą przesadzać.

Kiedy rośliny przekwitną ( oprócz bratków) możemy przesadzić je do ogrodu. - Nacieszą nasze oczy w przyszłym roku na wiosnę – mówi ekspertka z ogrodów Kapias.

Radzi Katarzyna Kapias-Blokesz z Ogrodów Kapias w Goczałkowicach