W zeszłym roku modę zdominowały dwa kolory: kwarcowy róż i spokojny błękit. Była to ogromna odmiana po ciężkiej marsali, która królowała w roku 2015. Niedawno Instytut Pantone ogłosił, że kolorem roku 2017 będzie greenery, czyli żółtozielony odcień zieleni.

Barwa greenery oznacza świeżość, nadzieję, a także nowy początek. Zieleń wydaje się neutralnym kolorem, ale pojawiać się będzie w tym roku wszędzie: w modzie, designie, architekturze i urbanistyce. Greenery jest symbolem ruchu eko, a także przemian społeczno-politycznych, które dokonują się na świecie. Bo wbrew pozorom, świat mody i świat polityki są ze sobą mocno powiązane. Co będzie modne w tym sezonie? Z jakimi innymi kolorami idealnie skomponuje się greenery? Podpowiadamy, jakie fasony i desenie będą w tym roku modne.

Symbol zmian na świecie

Kolorem roku 2017 jest żółto-zielony odcień zieleni nazywany „greenery”.

- Zielony to kolor mający sygnalizować społeczne pragnienie zmian. Cały świat jest podzielony: zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa. Musimy odświeżyć nasze spojrzenie i połączyć się znów w jedno społeczeństwo. Kolor dziś kojarzy się z charakterem i innowacją. Ma zupełnie inne i większe znaczenie niż kiedyś - mówiła Laurie Pressman, wiceprezes Instytutu Pan-tone po ogłoszeniu koloru, który zdominuje 2017 rok.

- Jego wybór został podyktowany tym, co dzieje się obecnie na scenie politycznej. Moda, wbrew pozorom, ma z polityką niezwykle dużo wspólnych mianowników - komentuje Tatiana Szczęch, stylistka.