W jakim stroju kąpielowym wpuszczą nas na basen? Wakacje, to czas, w którym często wybieramy się całymi rodzinami na basen. Zanim pójdziemy popływać, warto przeczytać regulamin basenu, kąpieliska czy aquaparku. Kobiety zakładają strój jedno- lub dwuczęściowy. Mężczyźni coraz chętniej wybierają spodenki. W tym przypadku musimy zwrócić uwagę na ich długość i to, czy... mają kieszenie.

W ubiegłych latach mówiło się już wiele o stroju kąpielowym, jaki obowiązuje w aquaparkach, basenach czy kąpieliskach. Zanim pójdziemy popływać lepiej przeczytać regulamin obiektu. W zależności od miejsca może się trochę różnić. Czy możemy zostać wyproszeni z basenu mając nieodpowiedni strój?

- Nie zdarzyło się, żeby ktoś został wyproszony, jednak zwracamy uwagę na długość spodenek - mówi Marek Jaromin, Park Wodny Nemo.

- Moda zmienia się, a mężczyźni chętnie wybierają luźne spodenki z kieszeniami. W naszym obiekcie panowie wchodzą do wody w takich spodniach, jednak warunek jest jeden - nie mogą sięgać kolan. Kobiety standardowo mają do wyboru jedno lud dwuczęściowy strój kąpielowy.

W Parku Wodnym Tarnowskie Góry zasady są trochę inne.

- Mężczyźni powinni mieć kąpielówki pływackie, przylegające do ciała - mówi Sylwia Kusz-Byszewska.

- Na metkach dłuższych amerykańskich spodenek widnieje napis "kąpielówki do pływania", dlatego trudno później z klientami dyskutować na ten temat. Klienci mogą wejść w takich spodenkach, ale nie mogą one mieć kieszeni. Bywają takie przypadki, że obsługa i ratownicy zwracają uwagę na strój odwiedzających. Zdarza się, że ludzie przychodzą na basen w zwykłej bieliźnie. Nie wypraszamy tych ludzi, ale nie mogą wejść do wody - dodaje.

Jak wygląda sprawa z odsłanianiem ciała przez kobiety w tym miejscu? Park Wodny Tarnowskie Góry nie otrzymał żadnych skarg od klientów, którzy byli oburzeni zbytnim odsłanianiem ciała poprzez noszenie np. stringów. Natomiast jeżeli chodzi o panie, których kultura nie pozwala na odsłanianie ciała, wszystko zależy od tego jak są ubrane. W przypadku, kiedy mają na sobie getry do kolan, to w basenie mogą zamoczyć tylko nogi.

Dlaczego spodenki nie mogą mieć kieszeni? Wszystko ze względu na bezpieczeństwo i higienę. Panowie mogą zapomnieć o opróżnieniu ich przed wejściem do wody. Istnieje również ryzyko, że na teren parku wodnego zostaną wniesione niebezpieczne przedmioty, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu innych odwiedzających.

Zobacz galerię

W rudzkim Aquadromie spodenki powinny sięgać połowy uda. Nie mogą być dłuższe. W regulaminie Aquadomu przeczytamy: „Na terenie hali basenowej obowiązuje wyłącznie czysty, estetyczny strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne oraz nie posiadający zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia pływalni". Kobiety powinny założyć przylegający strój kąpielowy (jedno lud dwuczęściowy), zaś mężczyźni mogą przyjść w spodenkach z kieszeniami (pamiętajmy o długości maksymalnie do połowy uda).

W przypadku kąpielisk takich jak katowicka Bugla czy Kąpielisko Leśne w Gliwicach nie ma rygorystycznych zasad. W tych miejscach wystarczy mieć strój kąpielowy.

- Pracuję tutaj kilkanaście lat i nigdy nie słyszałam, żeby były jakieś problemy z odwiedzającymi nasze kąpielisko - mówi pracownica MOSiR Katowice.

-Oczywiście wszystko zależy od kultury człowieka, ale to nie jest typowo wypoczynkowa miejscowość, żeby kobiety przy kąpielisku nosiły stringi czy opalały się topless.

Adam Chowański pokazał w "Dzień Dobry TVN" kostiumy kąpielowe, które nie tylko będą modne tego lata: