Rodzice mogą już składać wnioski w rządowym programie „Rodzina 500 plus”. Zainteresowanych czekają zmiany.

- Jak na pierwszy dzień mamy sporo osób zainteresowanych. Większość pobiera wniosek, od razu go wypełnia i składa do rozpatrzenia - powiedziała nam wczoraj Edyta Kilianek-Hołówkowska, zastępca dyrektora MOPR w Lublinie.

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wczoraj (stan na godz. 8 rano) polskie rodziny złożyły 2,8 tys. wniosków o wsparcie z rządowego programu. W kolejnych godzinach ta liczba rosła i około godz. 15 przekroczyła 30 tys. Jednak kiedy wybraliśmy się do Biura Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej, zastaliśmy puste stanowiska.

Większość rodzin wybrała tego dnia odpoczynek. Na spacerze na pl. Litewskim spotkaliśmy Rafała i Marię, rodziców Zuzanny i Kuby. - W tym roku ponownie chcemy zgłosić się do programu. Po powrocie do domu zamierzamy wypełnić wniosek. Słyszeliśmy o zmianach, ale szczegółów nie znamy - przyznaje Rafał. - Korzystam z 500 plus na jedno dziecko. Dla mnie i mojej rodziny to rozwiązanie bardzo korzystne. Jeszcze nie złożyłam wniosku, ale z tego co słyszałam, raczej nie będziemy mieli problemów z zakwalifikowaniem się do programu - mówi Joanna, mama 3-letniej Małgosi i 7-letniego Mikołaja.

Główne zasady przyznawania świadczeń pozostają bez zmian. Największe zmiany dotyczą osób samotnie wychowujących dzieci. W ich przypadku przyznanie świadczenia zostało uzależnione od ustalenia na rzecz dziecka świadczenia alimentacyjnego od drugiego rodzica. Ma to zapobiec sytuacjom, kiedy z 500 plus korzystały osoby tylko fikcyjnie żyjące osobno. Po nowelizacji prawa trudniej będzie też sztucznie dopasowywać wynagrodzenie do kryterium dochodowego obowiązującego w programie.

Czas na złożenie wniosku na nowych zasadach mamy do końca września. Rodzina, która się zakwalifikuje, będzie otrzymywała wsparcie od 1 października br. do 30 września 2018 r. Przy czym wypłata za październik i listopad ma nastąpić nie później niż do 30 listopada br.

Wnioski można składać osobiście w MOPR przy ul. Zemborzyckiej, a także BOM-ach przy ul.: Wieniawskiej, Filaretów, Kleeberga, Szaserów, Jagiełły, Pocztowej i Żywnego. - Żeby ubiegać się o 500 plus, nie musimy koniecznie wybierać się do urzędu - wyjaśnia dyrektor Kilianek-Hołówkowska. - Wniosek możemy złożyć za pośrednictwem poczty, przez internet poprzez platformę Emp@tia, ePUAP, PUE ZUS oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Rodzice mogą też szukać pomocy w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Od wczoraj działa specjalny numer kontaktowy, pod którym można uzyskać informacje dotyczące programu. Pod numer 817 424 240 można dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 14.

Od startu rządowego programu 1 kwietnia ubiegłego roku do czerwca 2017 r. ze świadczenia skorzystało ponad 3,98 mln dzieci do 18. roku życia. Do ponad 2,6 mln rodzin trafiło ponad 29,2 mld zł. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przewiduje, że w tym roku zainteresowanie 500 plus jeszcze wzrośnie.

- Łącznie wniosków może być złożonych około 4 mln. Będzie to także sprawdzian umiejętności organizacyjnych dla samorządów - zaznaczyła podczas wtorkowej konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska.

W Lublinie programem objętych jest 21 tysięcy rodzin, które przez cały rok otrzymały 128 mln złotych.

--------------------
Zobacz także: Rowerem na Mont Blanc - wielka wyprawa charytatywna