Od 1 czerwca kobiety wykonujące pracę tymczasową będą miały możliwość uzyskania zasiłku macierzyńskiego po porodzie. Czy to dobra zmiana?

Chodzi o nowelizację ustawy o pracy tymczasowej. 7 kwietnia Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy dotyczącej pracowników tymczasowych. Za jego przyjęciem głosowało 320 posłów, przeciw było 26, a 30 wstrzymało się od głosu.

Nadchodzące zmiany mają poprawić sytuację kobiet ciężarnych, które pracują tymczasowo.

– Cel zmiany to m.in. podniesienie standardów i warunków pracy tymczasowej – argumentuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Umowy przyszłych mam będą automatycznie przedłużane przez agencje pracy tymczasowej do dnia porodu. Nikt nie będzie mógł ich zwolnić. W rezultacie, ciężarnej będzie przysługiwał po porodzie zasiłek macierzyński.

Zmiana ma na celu zrównanie sytuacji prawnej kobiet w ciąży zatrudnionych na podstawie umów na czas określony i tych, które wykonują pracę tymczasową. Dziś agencje pracy tymczasowej zatrudniają w Polsce ponad 250 tysięcy kobiet, a 40 proc. pracowników agencji to osoby poniżej 26. roku życia.

Zdaniem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, zmiany nie spowodują niczego dobrego.

– Pracodawcy widząc zagrożenie związane z tym, że nie będą mogli zapewnić ciągłości 
zatrudnienia, mogą unikać zatrudniania kobiet na podstawie umowy o pracę tymczasową i stosować umowy cywilno-prawne – czytamy w oficjalnym stanowisku Stowarzyszenia.

Może to również negatywnie wpłynąć na sytuację kobiet na rynku pracy. – Propozycje forsowane przez strony zarówno rządową, jak i związkową, choć pozornie mają przyczynić się do poprawy sytuacji pracowników, w efekcie przyczynią się do jej pogorszenia – uważają eksperci ze Stowarzyszenia.

Podobne zastrzeżenia ma Konfederacja Lewiatan.

– Pracodawcy uznają konieczność zabezpieczenia interesów kobiet w ciąży. Należy jednak poszukiwać rozwiązań, które zabezpieczą interesy kobiet, a jednocześnie uwzględnią charakter pracy tymczasowej – dodaje Robert Lisicki, ekspert Konfederacji.

Ogród Botaniczny UMCS już otwarty (ZDJĘCIA)

W której dzielnicy Lublina znajdują się te miejsca? [QUIZ]

Wigilia Paschalna w Lublinie. Po zmroku przed archikatedrą działy się rzeczy niezwykłe (ZDJĘCIA)

Święcenie pokarmów w Lublinie. Koszyczki pełne symboliki (ZDJĘCIA)

Czy rozpoznasz miejsca w Lublinie po fragmencie zdjęcia? [QUIZ]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!