Ponad 167 tys. złotych wpłacili internauci na akcję pomocy dla Mateusza Słysza i jego rodzeństwa, zorganizowaną na portalu społecznościowym pomagam.pl.

To rekordowa akcja z wielu prowadzonych na tym portalu. Na pokaźną kwotę złożyły się wpłaty prawie 3200 osób. Pomagam.pl to portal łączący potrzebujących z osobami, które chcą udzielić wsparcia. Akcję na tym portalu może zainicjować osoba potrzebująca pomocy lub ktoś w jej imieniu. W przypadku Mateusza był to Andrzej Bać z Rzeszowa.

- Obejrzałem reportaż o Mateuszu. Bardzo wzruszyła mnie jego historia. Zastanawiałem się, jak mogę mu pomóc i pomyślałem, że warto spróbować właśnie przez portal pomagam.pl - mówi Andrzej Bać, rzeszowianin, zastępca kier. jednej ze stacji paliwowych Statoil w Rzeszowie.

Akcję „Mateusz - 4-ka rodzeństwa” założył pod pseudonimem Andrew Fear. - Miałem nadzieję, że wpłynie jakaś kwota i pomoże Mateuszowi. Jednak już od samego początku ruszyła lawina. Szybko uzbierało się 20 tys. złotych, zaraz potem 40 tys. złotych - wspomina pan Andrzej. Wczoraj na koncie było już ponad 166 tys. złotych. Akcja trwa nadal, każdy może wpłacić pieniądze.

- Jestem zaskoczony, pozytywnie oczywiście. Nie spodziewałem się, że akcja przyjmie aż takie rozmiary - mówi pan Andrzej. Kilka dni temu odwiedził Mateusza w zajmowanym przez niego mieszkaniu w Przemyślu. Pokazał efekty akcji, przekazał login i hasło do akcji. Dzięki temu Mateusz ma bezpośredni podgląd.

- Dzwoni lub esemesuje do mniej mnóstwo osób. Ponad 80 proc. z nich zaczyna rozmowę od tego, że kontakt do mnie ma od dziennikarza Nowin - mówi Mateusz.

Jednak on również pomaga innym.

- W Nowinach przeczytałem artykuł, że konieczna jest pomoc dla 8-letniego Norberta z Przemyśla. Potrzebne są pieniądze na turnus rehabilitacyjny dla niego. Turnus i stała rehabilitacja to dla niego szansa, aby mógł samodzielnie chodzić. Postanowiłem pomóc - mówi Mateusz. Skontaktowaliśmy go z mamą Norberta. Wczoraj doszło do ich spotkania. Mateusz wręczył kobiecie pewną kwotę pieniędzy. Zebrane przez siebie wśród rodziny i znajomych, a nie ze zbiórek na jego rodzeństwo. - Bardzo dziękuję za to wsparcie - mówi Elżbieta Nowicka, mama Norberta.

Turnus dla 8-latka kosztuje 13 tys. złotych, kwotę te trzeba wpłacić do 20 marca.

Czytelnicy, którzy chcieliby wesprzeć Norberta mogą dowolną kwotę wpłacić na konto Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Przemyślu, ul. Barska 15, nr konta 48 1020 4274 0000 1902 0060 3738 z dopiskiem „dla Norberta Nowickiego”. Można również przekazać 1 proc. z podatku PIT, nr KRS 0000020967, a takim samym dopiskiem.