Z powodu braku dofinansowania z ministerstwa sprawiedliwości, wygaszono jeden z numerów tzw "Niebieskiej Linii", dzięki której ofiary przemocy domowej otrzymywały pomoc.

Osoby, które anonimowo szukają pomocy w sprawie przemocy domowej, nie dodzwonią się na numer 22 668-70-00. Przyczyną jest ucięcie dofinansowania z ministerstwa sprawiedliwości. Niezmiennie działa ogólnopolski telefon, pod którym przez całą dobę oferowane jest wsparcie ofiarom przemocy. Pomoc uzyskamy dzwoniąc pod numer 800-12-00-02.

Poradnia Telefoniczna Niebieskiej Linii – numer 22 668 7000 była finansowana z funduszu pomocy ofiarom przestępstw i ich rodzin, którego budżetem dysponuje ministerstwo sprawiedliwości.

Resort Zbigniewa Ziobry co roku ogłasza otwarty konkurs, w którym organizacje aplikują o pieniądze. W 2016 zmieniły się jednak zasady konkursu, które zdaniem przedstawicieli ośrodka, eliminowały jednostki, które udzielają pomocy za pomocą internetu czy telefonu.

Ośrodek wciąż pomaga stacjonarnie, w Warszawie przy ul. Korotyńskiego 13 (tel. do umówienia wizyty: 22-824-25-01). Jak powiedziała OKO.press kierowniczka ośrodka, telefon działał od 2007 roku, a z jego pomocy rocznie korzystało około sześć tysięcy osób.

Ministerstwo wydało we wtorek oświadczenie, w którym czytamy m.in. "Ministerstwo podkreśla, że Instytut Psychologii Zdrowia z Warszawy został zakwalifikowany w otwartym konkursie na pomoc pokrzywdzonym w 2017 r. ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, przeprowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Instytut Psychologii Zdrowia otrzymał więc w tym roku dotację. Co więcej, jednym z warunków konkursu był obowiązek świadczenia pomocy poprzez rozmowę telefoniczną z osobą pierwszego kontaktu. IPZ ten warunek spełnił. W ofercie konkursowej stwierdził, że nie planuje kosztów związanych z dyżurami telefonicznymi osoby pierwszego kontaktu, ale pomoc telefoniczna – jak zapewnił - będzie dostępna.

Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie, że „w tym roku w Ministerstwie Sprawiedliwości nie było możliwości pozyskiwania środków na tego typu działania”. Wręcz przeciwnie – prowadzenie infolinii telefonicznej dla pokrzywdzonych stanowiło warunek otrzymania dotacji na całą działalność."

Wideo: Dzień Dobry TVN/ x-news