- Moim celem było przedstawić kobiety w inny sposób i zrobiłem to przez wybór aktorek, które odegrały ważną rolę w moim życiu, starając się zbliżyć do nich na ile to tylko możliwe, by zrobić zdjęcia - mówi autor zdjęć do kalendarza Pirelli na 2017 rok, Peter Lindbergh. Aktorki, które pojawią się na fotografiach to m.in. Rooney Mara, Alicia Vikander, Julianne Moore, Penelope Cruz czy Robin Wright.

Kalendarz Pirelli na 2017 rok został zaprezentowany w Paryżu we wtorek, 29 listopada. Peter Lindbergh, czyli fotograf, którego zdjęcia pojawiają się w kalendarzu nadał mu tytuł "Emocjonalny". Chciał w ten sposób podkreślić, że ideą stojącą za jego zdjęciami było "stworzenie kalendarza nie wokół idealnego ciała, lecz wrażliwości i emocji, rozebranie aż do samej duszy modelek, które w ten sposób stają się bardziej nagie niż wówczas gdy są rozebrane". W większości aktorki zostały sfotografowane tak, jakby właśnie wstały z łóżka. Są np. w piżamie, bez makijażu, z nieuczesanymi włosami.

ZOBACZ TEŻ: Kalendarz Pirelli na rok 2017. Kogo zobaczymy na zdjęciach? [GALERIA, WIDEO]

- W czasach, w których kobiety w mediach i wszędzie indziej są prezentowane jako ambasadorki doskonałości i młodości, pomyślałem, że ważne jest aby przypomnieć wszystkim, że istnieje również inny rodzaj piękna, bardziej realny i prawdziwy, nie zmanipulowany przez komercję czy jakieś inne interesy. Piękno, które mówi o indywidualności, o odwadze bycia sobą i twojej własnej wrażliwości - wyjaśnia Peter Lindbergh.

W kalendarzu Pirelli na 2017 rok na zdjęciach pojawia się 14 światowej sławy aktorek. Są to: Jessica Chastain, Penelope Cruz, Nicole Kidman, Rooney Mara, Helen Mirren, Julianne Moore, Lupita Nyong’o, Charlotte Rampling, Lea Seydoux, Uma Thurman, Alicia Vikander, Kate Winslet, Robin Wright oraz Zhang Ziyi. Gościem specjalnym była profesor teorii polityki z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa, Anastazja Ignatowa.

- Moim celem było przedstawić kobiety w inny sposób i zrobiłem to przez wybór aktorek, które odegrały ważną rolę w moim życiu, starając się zbliżyć do nich na ile to tylko możliwe, by zrobić zdjęcia. Jako artysta czuję, że jestem odpowiedzialny za uwolnienie kobiety od idei wiecznej młodości i doskonałości. Ideał doskonałego piękna, promowany przez społeczeństwo jest po prostu nie możliwy do osiągnięcia - mówi Lindbergh.

Peter Lindbergh zdjęcia do kalendarza Pirelli wykonał już po raz trzeci. Ta współpraca rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy to Lindbergh stworzył zdjęcia na pustyni El Mirage w Kalifornii. Po raz drugi niemiecki fotograf tej współpracy podjął się w roku 2002.

Kalendarz Pirelli 2017 jest 44. wydaniem tej publikacji. Nie można go kupić. Trafia on jedynie do niektórych, wybranych osób. Łącznie, na całym świecie ukazuje się tylko kilkanaście tysięcy egzemplarzy kalendarza.