Wrocławianki będę protestować. Dziś - w Dniu Kobiet - we Wrocławiu zorganizowany zostanie Strajk Kobiet. Podobne demonstracje planowane są w wielu innych miastach w całej Polsce.

Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest realizowany w Polsce przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych oraz lokalne grupy formalne, nieformalne, a także aktywistki, które zorganizowały Czarny Poniedziałek 3 października 2016 w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą. Czarne protesty OSK doprowadziły do wycofania się przez PiS z projektu całkowitego zakazu aborcji.

Strajk Kobiet we Wrocławiu
O godzinie 16.30 planowany jest marsz, a o godzinie 18.00 demonstracja.
W marszu swój udział zapowiedziało ponad 2 tysiące osób. Uczestnicy przemarszu wyruszą z ronda na ul. Powstańców Śląskich, przejdą ulicą Świdnicką, Oławską i Szewską do Rynku, gdzie o godzinie 18.00 odbędzie się demonstracja.

Organizatorki protestu nawołują również, by 8 marca kobiety nie szły do pracy.

- Osobiście czuję się wolna, bo to jest coś, co człowiek ma w sobie. Teraz czuję się fantastycznie, bo biorę udział w czymś wielkim, co organizują cudowne kobiety. To mi rekompensuje zmęczenie i sytuacje, w których czasem spotykam się ze strasznymi komentarzami. Nigdy bym nie wyjechała z Polski, nawet gdyby PiS wprowadził całkowity zakaz aborcji. Nie można się bowiem poddawać, nie można się obrazić na Polskę. Wiem, że teraz kobiety w Polsce czują pewniej. Nie dadzą już sobie wmówić, że damom nie wypada być wściekłymi czy walczyć o swoje prawa, że to kobietom nie przystoi - mówi nam Marta Lempart, jedna z organizatorek środowych wydarzeń.