Ambulatorium przy Traugutta zamknięte nocą?

  Ambulatorium przy Traugutta zamknięte nocą?

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ambulatorium przy Traugutta zamknięte nocą?

  ©Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse

  Kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych będą jeszcze dłuższe. Ambulatorium pogotowia przy ul. Traugutta nie będzie pracowało w nocy - takie plany ma dyrekcja pogotowia ratunkowego. To właśnie w tym ambulatorium na pomoc mogli liczyć np. wrocławianie, którzy złamali nogę czy rozbili głowę.
  Ambulatorium przy Traugutta zamknięte nocą?

  ©Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse

  Od sierpnia ambulatorium ma już nie działać przez całą dobę, a tylko od godz. 7.00 do 24.00. A wszystko z powodu braku pieniędzy. Jak mówi nam Andrzej Czyrek, zastępca kierownika ds. lecznictwa, z przeprowadzonej analizy sytuacji finansowej i w związku z trudnościami w uzyskaniu płatności za pacjentów przyjmowanych między godziną 24.00 a 7.00, rozważana jest możliwość ograniczenia godzin pracy ambulatorium.


  - To jest sygnał dla NFZ. Decyzja jest po stronie Funduszu. Przez wiele lat płacono nam za pacjentów przyjmowanych po godzinie 24. W tym roku ta praktyka została naruszona i od stycznia nie mieliśmy płacone za tych pacjentów – tłumaczy Czyrek. - Dyrektor pogotowia prowadzi negocjacje z Funduszem, bo nas nie będzie stać na utrzymanie całodobowo całego zespołu, czyli chirurga, pielęgniarki, radiologa czy technika RTG.

  Odmienne zdanie ma za to rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ, Joanna Mierzwińska, która twierdzi, że Pogotowie Ratunkowe podpisało umowę z NFZ na godziny pracy poradni chirurgii ogólnej od godz. 7.00 do 22.00. - Fundusz nie ogranicza godzin pracy poradni w żaden sposób. Dziś wygląda to tak, że dyrektor placówki medycznej podpisał umowę na poradnię i przedstawił harmonogram pracy do godziny 22. Jednocześnie przychodnia informuje, że udziela świadczeń zdrowotnych przez całą dobę, niezgodnie z podpisaną umową.

  Andrzej Czyrek potwierdza, że rzeczywiście umowa, którą od wielu lat podpisywało Pogotowie Ratunkowe na funkcjonowanie ambulatorium, obejmowała harmonogram pracy do godz. 22. Niemniej jednak za pacjentów przyjmowanych po północy Fundusz zawsze płacił. Do stycznia 2016 roku. Od początku tego roku Pogotowie za pacjentów przyjmowanych nocą musiało zapłacić samo. Aż do teraz, gdy skończyły się środki.

  - Do godziny 22.00 pojawia się u nas sporo pacjentów, więc tak naprawdę zanim zostaną opatrzeni, dochodzi północ – wyjaśnia Czyrek. Zaznacza, że między godziną 24. a 7. w ambulatorium pojawia się średnio 6-7 osób.

  Słyszmy również, że w momencie, gdy podjęta zostanie decyzja o zamknięciu ambulatorium w godzinach nocnych, nie ucierpi żaden pacjent. - Wydaje mi się, że tych 6 osób uzyska należytą pomoc w czterech całodobowo działających SOR-ach. Wcześniej pacjentów było więcej, bo przy Traugutta działał szpital im. Marciniaka. Od września pacjentów jest mniej.

  Inne rozwiązanie widzi Joanna Mierzwińska. - Placówka zawsze może zmienić godziny pracy poradni nawet na udzielanie świadczeń przez całą dobę i dostarczyć nowy harmonogram pracy. Placówka została o tym poinformowana. Niestety do tej pory nie zmieniła godzin pracy w umowie.

  Argument ten odpiera jednak Czyrek, tłumacząc, że NFZ nie zgadza się na zmiany w harmonogramie godzin pracy i płacenie za pacjentów przyjmowanych po godz. 24.00, ze względu na fakt, że ambulatorium jest przychodnią, a te działają tylko do godzin wieczornych.

  Czytaj także

   Komentarze (35)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kabaret.

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Dobrowolnie chcą pracować dłużej, niż wynika z umowy, a kasę brać nie za czas pracy, ale za obsłużone przypadki, a NFZ to nie odpowiada.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skundlenie

   _- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Dać jeszcze więcej milionów z kasy miasta na śląsk wrocław , a tu ani złotówki, brawo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Depopulacja Wrocławia trwa!

   !! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Jak nie smogiem to ograniczeniem dostępu do usług medycznych niszczy się mieszkańców.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hohjk

   Gghh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

   Nie likwidujcie tego ambulatorium :( chłopak złamał palca z przemieszczeniem , pojechaliśmy najpierw do nowego szpitala na stablowicach bo najbliżej - czad oczekiwania 12h , pojechaliśmy na...rozwiń całość

   Nie likwidujcie tego ambulatorium :( chłopak złamał palca z przemieszczeniem , pojechaliśmy najpierw do nowego szpitala na stablowicach bo najbliżej - czad oczekiwania 12h , pojechaliśmy na Borowska - 8 h oczekiwania, tam powiedzieli nam żebyśmy się udali na Traugutta bo czynne jest, zdziwieni że tam działa bo byliśmy pewni że skoro zamknęli szpital to i ambulatorium też pojechaliśmy tam - w 1,5h miał wszystko - RTG , gips i czekoladke od Pani doktor :) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NFZ szuka frajera

   Lex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

   Nie płacić a zadać od pogotowia leczenia ludzi..Paranoja.Co na to nasze władze?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zlikwidować NZZ i to natychmiast

   Kukiełka Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16

   Idiotyczna jednostka pozostająca masę pieniędzy które powinny być przeznaczone na bezpośrednie leczenie pacjenta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zlikwidowac NFZ, powywalac biurwy na zbity ryj to sie kasa znajdzie

   yed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25

   Bylem w zeszlym tyg na traugutta na pogotowiu, mialem niegrozny uraz... i nie prawdą jest jak pisze ten cwel powyzej ze sama patola tam szuka pomocy, siedzialem np.razem z dzieckiem u ktorego mama...rozwiń całość

   Bylem w zeszlym tyg na traugutta na pogotowiu, mialem niegrozny uraz... i nie prawdą jest jak pisze ten cwel powyzej ze sama patola tam szuka pomocy, siedzialem np.razem z dzieckiem u ktorego mama po wieczornej kąpieli wypatrzyla dwa kleszcze...ale oczywiscie jakis pijaczek tez byl, jeden czy dwoch, oni tam w pogotowiu naprawde ciezko pracują, te biurwy z NFZ co pierdza w stolki to pojecia o pracy nie maja...mam nadzieje ze ktos te instytucje rozwiaze albo radykalnie okroi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NO I DOBRZE, O TEJ PORZE SAME DRESY I ĆPUNY Z TRÓJĄTA TAM TYLKO CHODZIŁY

   ANTYDRESIARZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 21

   LUDZIE I TAK O TEJ JECHALI DO SZPITALA BO KOLEJEK JUŻ NIE MA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najlepsze pielegniarki

   pacjent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

   Szpital Marciniaka ma najlepszy SOR i najlepsze pielęgniarki :) Fajne z dupki niektóre :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!!!

   !!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   To jest jakiś żart? ??☺


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najlepsze pielegniarki

   pacjent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Nie, to nie żart. Naprawdę niektóre są fajne ;), a SOR super sprawa jeśli nie idzie się tam z małym urazem albo nie leczoną w POZ wczorajsza sraczką :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale które?

   pacjent 2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Które niby, jak tam same stare kaszaloty??!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to jak ?

   cyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   No to Adam czy Andrzej ? cóż za poziom.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama