W naszym mieście powstaje coraz więcej laboratoriów naukowych. Próbowaliśmy się dowiedzieć, czemu akurat we Wrocławiu jest ich tak wiele

Powodów, dla których we Wrocławiu przybywa coraz więcej laboratoriów naukowych, jest kilka. Po pierwsze za wyborem stolicy Dolnego Śląska na miejsce tworzenia takich ośrodków przemawia jej korzystne położenie – bliskość zachodniej granicy i system autostrad łączący region z pozostałymi częściami Polski. Po drugie nadodrzańskie miasto jest liczącym się ośrodkiem akademickim w skali naszego kraju. W końcu po trzecie Wrocław to ważne centrum biznesowe, w którym działa wiele małych i średnich przedsiębiorstw, a to właśnie głównie do nich laboratoria kierują swoją ofertę.

Trzy nowoczesne laboratoria
Tylko w tym miesiącu otwarto w naszym mieście trzy nowe laboratoria. O nowo otwartym laboratorium chemicznym znajdującym się w Humanitarium Kampusu Pracze Odrzańskie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ pisaliśmy w „Strefie Biznesu”. Jest ono przeznaczone dla dzieci i młodzieży, a jego fundatorzy liczą, że wkrótce wśród młodych pasjonatów nauki znajdą się prawdziwe talenty i przyszli naukowcy.
W tym samym miejscu uruchomiono najbardziej zaawansowane w Polsce laboratoria typu clean room. Znajdują się tam supernowoczesne pomieszczenia przeznaczone do badań z  zakresu mikro- i optoelektroniki. W wydarzeniu tym wziął udział Shuji Nakamura, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 roku.

Oferta dla małych i średnich firm
We Wrocławskim Parku Technologicznym właśnie powstał Innopolis – największy w Polsce kompleks laboratoryjno-biurowy, który jest wymarzone miejscem dla firm inwestujących w innowacje oraz prowadzące prace intensywne badawczo-rozwojowe.

Jest to zespół pięciu nowoczesnych budynków, których nazwa wywodzi się z greckiego alfabetu: Alfa, Delta, Omega, Lambda i Sigma oraz dwunastu wyspecjalizowanych laboratoriów i prototypowni wyposażonych w specjalistyczny sprzęt badawczno-rozwojowy. Całkowity koszt tej inwestycji, powstałej przy udziale funduszy europejskich, wyniósł prawie 183 mln zł, z czego 60 proc. przeznaczono na budowę hal, a pozostałe środki na wyposażenie laboratoriów.

Z kompleksu Innopolis będą mogły korzystać małe i średnie firmy prowadzące badania w sferze chemii, biotechnologii, IT i cyfryzacji, elektroniki, mechatroniki oraz energetyki. Mogą one rozpoczynać swoją działalność bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów na niezbędną aparaturę – koszt godzinnego wynajęcia nowoczesnego tomografu to 330-500 zł.

To właśnie w WPT powstał słynny robot EuGenius oraz pracuje się nad testami diagnostycznymi do wczesnego wykrywania nowotworów. Swoje siedziby ma tu ponad 200 firm, zatrudniających w sumie ponad 1600 pracowników.

– Pracujemy w WPT już od pięciu lat. Tutaj mamy dostęp do światowej klasy infrastruktury badawczej – mówi dr Filip Jeleń, prezes Pure Biologics.

Maciej Kompała