Firma AmRest, właściciel restauracji KFC, Pizza Hut, Burger King i kawiarni Starbucks wycofuje się z Wrocławia. Od lutego przyszłego roku siedziba spółki przeniesie się z Wrocławia do Madrytu. Teraz to tam AmRest będzie płacić podatki. Wrocław straci na tym fortunę.

Decyzja o przenosinach do Hiszpanii została podjęta w ubiegły czwartek podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Spółka mająca do tej pory swoją siedzibę przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu przeniesie się do Madrytu. Ostateczna wyprowadzka z Wrocławia planowana jest na drugą połowę lutego przyszłego roku. Dla budżetu miasta oznacza to spore straty. W ubiegłym roku spółka zapłaciła ok. 33 mln zł podatku dochodowego. Ponad 2,3 mln zł trafiło do kasy Wrocławia.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, wyprowadzka z Wrocławia ma przynieść finansowe korzyści spółce. Przede wszystkim będzie notowana na zachodnich giełdach w euro, które jest silniejszą walutą od złotego. Przeprowadzka otworzy spółce także dostęp do zachodnioeuropejskich rynków.

Przeprowadzka do Hiszpanii nie oznacza jednak, że firma wycofuje się z polskiego rynku. AmRest posiada w naszym kraju 412 restauracji. W samym Wrocławiu jest ich ponad 30 – 12 KFC, 4 Burger King, 9 Pizza Hut i 7 kawiarni Starbucks.

Zobacz też: Galeria Wroclavia z lotu ptaka