Nawet czterech na pięciu Polaków zostaje w pracy po godzinach. Częściej nadgodziny zdarzają się pracownikom firm prywatnych niż państwowych. W dodatku większość z nas pracuje także w czasie wolnym.

W poniedziałek, 1 maja, obchodzimy Święto Pracy. Z tej okazji przeprowadzono badania PAYBACK Opinion Poll dotyczące pracy Polaków. Okazuje się, że nawet 80 proc. z nas zostaje w pracy po godzinach. Co piąty Polak przyznaje, że często bierze nadgodziny, a regularnie dotyczy to co 10. pracownika.

Według raportu częściej nadgodziny zdarzają się pracownikom firm prywatnych niż firm państwowych, takich jak np. administracja publiczna. Najczęściej bierzemy nadgodziny, bo chcemy więcej zarobić (30 proc.), więcej oszczędzać (18 proc.) lub więcej wydawać (13 proc.).

W badaniu nawet 60 proc. Polaków podkreśliło, że zajmuje się służbowymi sprawami również w swoim wolnym czasie, a nieco ponad 40 proc. nawet podczas urlopu. Co trzeci pracownik po wypełnieniu obowiązków służbowych w firmie, gdzie jest zatrudniony na etat podejmuje również prace dorywcze. Zdecydowana większość robi to ze względów finansowych.

Czy oderwanie się od pracy jest możliwe? Okazuje się, że pełnej dyspozycyjności i bycia zawsze pod telefonem lub e-mailem przełożony oczekuje od co trzeciego Polaka, ale tylko 13 proc. osób jest gotowych rzucić wszystko będąc poza pracą, by spełnić niespodziewaną prośbę szefa.

Mimo przekraczania 8-godzinnego czasu pracy i wykonywania obowiązków w czasie prywatnym, blisko 70 proc. Polaków uważa, że zachowuje równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. 62 proc. osób deklaruje również, że ich relacje z rodziną nie cierpią z powodu pracy. Równowagę najtrudniej zachować osobom prowadzącym własną działalność. Tylko nieco ponad połowa przedsiębiorców uważa, że udaje im się utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym.

To badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK w dniach od 22 kwietnia do 24 kwietnia 2017 r. metodą ankiety online na grupie 717 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.

Zobacz też: 5 proc. Polaków ma objawy pracoholizmu

Źródło: regiopraca.pl/TVN