W uzdrowisku Świeradów-Czerniawa podpisany został list intencyjny, dotyczący realizacji nowego projektu pod nazwą „Subregion Sudety”.

Projekt ma na celu wzmocnienie potencjału rekreacyjnego i sportowego oraz wspólnej promocji Subregionu Sudeckiego, wyznaczonego geograficznie m.in. wokół miejscowości Świeradów-Zdrój, Karpacz i Szklarska Poręba. Aby jak najszybciej wdrożyć projekt, pierwszym zadaniem będzie opracowanie, jeszcze w tym roku, dokumentu określającego wspólne kierunki działań, cele strategiczne i sposoby ich realizacji.
Transgraniczne położenie, sudeckie krajobrazy, największe skupisko uzdrowisk i zabytków, ośrodki sportów zimowych, malownicze szlaki turystyczne, międzynarodowe imprezy kulturalne i sportowe należą niewątpliwie do najmocniejszych stron Dolnego Śląska, który z całą pewnością może konkurować z największymi ośrodkami turystycznymi naszych zagranicznych sąsiadów. Ale tylko wspólna, konsekwentnie realizowana strategia działań promocyjnych i marketingowych daje szansę wzrostu konkurencyjności Subregionu Sudeckiego w Europie.

Projekt „Subregion Sudety” ma wzmocnić współpracę samorządów i lokalnych przedsiębiorców. Celem projektu jest m.in. rozwój infrastruktury turystycznej i sportowej, w tym budowa jednego z największych w Europie centrum sportów górskich, a także utworzenia komfortowej sieci komunikacyjnej pomiędzy współpracującymi miejscowościami i obiektami. O szansach powodzenia całego przedsięwzięcia świadczy zaangażowanie dziesięciu partnerów projektu:


  • Województwa Dolnośląskiego,

  • Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój,

  • Gminy Karpacz i Szklarska Poręba,

  • KGHM Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A.,

  • Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa,

  • INTER-FERIE S.A.,

  • Ośrodka SKI & SUN

  • Świeradów-Zdrój,

  • Sudeckiego Inkubatora Przedsiębiorczości

  • oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Podczas spotkania odbyło się otwarcie Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Inwestycja ta została zrealizowana przez Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa – Grupa PGU. Na potrzeby stworzenia muzeum zmodernizowano pomieszczenia piwniczne znajdujące się pod pijalnią wód radonowych XVIII-wiecznego Domu Zdrojowego. Tym samym, odwiedzający Subregion Sudecki zyskali kolejny punkt na mapie atrakcji turystycznych, związany z 260. rocznicą pierwszego ocembrowania źródeł „górnych”, czyli Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego, należącego do świeradowskiego zdroju.

Polska Grupa Uzdrowisk (PGU) powstała w 2011 r. Obecnie jest największą, bo składającą się z sześciu kurortów, siecią uzdrowisk w Polsce, w składzie: Uzdrowiska Kłodzkie, a wraz z nim uzdrowiska: Polanica, Duszniki i Kudowa, a także Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn oraz Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa. Kurorty te posiadają bogatą ofertę lecznictwa i turystyki uzdrowiskowej w oparciu o unikatowe surowce lecznicze, takie jak wody mineralne, borowina, świerk czy solanka.

BMK